1400 سال گریه و عزاداریِ تکراری کافی نیست؟ آیا خسته نمی‌شوید؟

کد 6069

متن شبهه یا سوال:

آیا از این همه گریه برای شهادت امام حسین خسته نمی‌شوید؟ آیا این همه تکرار، بعد از 1400 سال برای حادثه ای که قرن هاست تمام شده و رفته، کافی نیست؟!

پاسخ اجمالی

صرف قدمت یک عمل و تکرار هر ساله آن، نمی‌تواند توجیه مناسبی برای تعطیل کردن آن عمل باشد. سابقه عید نوروز را برخی حدود 3000 سال می‌دانند. شب یلدا، سیزده به دَر و…، هرکدام شاید قدمتی به اندازه عید نوروز دارند ولی تاکنون، نه کسی آنها را خسته کننده دانسته و نه از تکراری بودن آن اظهار خستگی و دلزدگی کرده است. شبیه این موارد، در میان اقوام و ملل مختلف به وفور یافت می‌شود. به عنوان مثال هرساله در کلیسای «سن پیتر» رُم، مراسمی در سالروز به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح برگزار می‌شود.

اما اینکه چرا از تکرار عزاداری برای مظلومیت امام حسین(ع) خسته نمی‌شویم و ذاتا عمل خسته کننده ای هم نیست بلکه هرساله بر شکوه آن افزوده می‌شود، شاید به این دلیل است که، عزاداری برای آن حضرت یک «حس فطری» برخاسته از فطرت و ذات انسان است. انسان ذاتا و فطرتا هرگاه که بشنود انسانی مظلوم واقع شده و عده ای به ستم بر او ظلم روا داشته اند، ناراحت و غمگین می‌شود، بخصوص که این انسان، شخصیتی برجسته و تاثیر گذار باشد. مانند طلوع خورشید است که همه روزه اتفاق می‌افتد ولی خسته نمی‌شوید، چون با فطرت الهی شما سر و کار دارد.

پاسخ تفصیلی

شاید لازم باشد برای این سئوال، دو نوع پاسخ در نظر گرفت. اول اینکه، بجز عزاداری امام حسین علیه السلام، اعمال و آئین های بسیاری هستند که سابقه ای دیرین داشته و همه ما هنوز هم بدون اینکه آن‌ها را خسته کننده و تکراری بدانیم به انجام آنها همت می‌گماریم. مثلا سابقه عید نوروز را برخی حدود 3000 سال می‌دانند. یعنی حدود 3000 سال است همه ساله عید نوروز و آمدن بهار را گرامی می‌داریم و نه تنها از آن خسته نمی‌شویم بلکه چه بسا برای رسیدن آن، شور و شوق فراوانی هم داریم. شب یلدا، سیزده به در و چهارشنبه سوری هم، هرکدام شاید قدمتی به اندازه عید نوروز دارند ولی تاکنون، نه کسی آنها را خسته کننده دانسته و نه از تکراری بودن آن اظهار خستگی و دلزدگی و کسالت کرده است.

در نقاط دیگر دنیا هم وضع به همین منوال است. مثلا هرساله در کلیسای «سن پیتر»، کلیسای بزرگ رُم، مراسمی در سالروز به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح برگزار می‌شود که شخص پاپ هم در آن حضور می‌یابد. سالروز ولادت حضرت مسیح هم به مراتب فراگیری بیشتری دارد بطوری که در تمام کشورهای مسیحی مراسمات جشن و… به همین مناسبت برگزار می‌شود. پس صرف قدمت یک عمل و تکرار هر ساله آن، نمی‌تواند توجیه مناسبی برای تعطیل کردن آن عمل باشد. شبیه این مثال ها، در میان اقوام و ملل مختلف به وفور یافت می‌شود.

اما اینکه چرا از تکرار عزاداری برای مظلومیت امام حسین علیه السلام خسته نمی‌شویم و ذاتا عمل خسته کننده ای هم نیست بلکه هرساله بر شکوه آن افزوده می‌شود، شاید به این دلیل است که، عزاداری برای آن حضرت و حس غمگین شدن بر مصائب و مظلومیت های ایشان، یک «حس فطری» برخاسته از فطرت و ذات انسان است. انسان ذاتا و فطرتا هرگاه که بشنود انسانی مظلوم واقع شده و عده ای به ستم بر او ظلم روا داشته اند، ناراحت و غمگین می‌شود، بخصوص که این انسان، شخصیتی برجسته و تاثیر گذار باشد. پس حس ترحم بر مصائب و مظلومیت های امام حسین علیه السلام یک حس فطری است، به همین دلیل هم هست که خسته کننده، ملال آور و کسالت زا نیست.

بهترین مثال برای روشن شدن مطلب را می‌توانیم در روایتی منقول از امام صادق علیه السلام بیان کنیم. فردی از آن حضرت سئوال کرد که چرا از مکرر خواندن قرآن خسته نمی‌شویم؟ ـ در حالی که اگر یک نامه را دو بار بخوانیم برای بار سوم دیگر برای ما جذابیت ندارد. ـ آن حضرت در پاسخ فرمود:

«مَثَل قرآن، مَثَل خورشید است. همانگونه که از طلوع همه روزه خورشید خسته نمی‌شوید، از قرائت قرآن هم خسته نمی‌شوید چرا که این ها با فطرت الهی شما سر و کار دارد.» (حضرت آیت الله جوادی آملی در درس تفسیر خود به این روایت اشاره نمودند)

پس همانگونه که در این روایت بیان گردیده است، وقتی انسان از طلوع و غروب خورشید، به دلیل علاقه برخاسته از فطرت خود خسته نمی‌شود، از عزاداری برای امام حسین علیه السلام و تکرار آن هم خسته نمی‌شود، چرا که علاقه و محبت بر آن حضرت، امری فطری است که خداوند در وجود و نهاد انسان های آزاده عالم، قرار داده است، که پیامبر اسلام فرمود:

«إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَيْنِ حَرَارَةً فِي‏ قُلُوبِ‏ الْمُؤْمِنِينَ لَا تَبْرُدُ أَبَدا ـ بدرستی که بخاطر شهادت و کشته شدن حسین حرارت محبتی در قلب های مومنین وجود دارد که هرگز سرد نمی‌شود ـ» (مستدرک الوسائل/ج10/ص318)

  مطالعه بیشتر

  the14.ir/6069


  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *