گاندی: کشت و کشتار و اذیت و آزار مردم از جایی شروع می‌شود که؟!

کد : 10103

متن شبهه یا سوال:

10103

اگر کسی میخواهد به تنهایی به بهشت برود انسان خوب و بی آزاری است…
ولی کشت و کشتار و اذیت و آزار مردم از جایی شروع میشود که یک دسته «احمق» میخواهند بجز خودشان بقیه راهم باخود به بهشت ببرند!!

گاندی

پاسخ اجمالی

۱. بعید است که این جمله از گاندی باشد، چرا که با مرام و عملکرد خودش هیچ انطباقی ندارد؛ او همه عمر خود را وقف نجات مردمش از گرفتاری‌ها، بدبختی و استعمار انگلیس کرد. پس، جمله بیشتر انگلیسی به نظر می‌آید.

۲. البته اصل جمله کاملا درست است چرا که به زور نمیشود کسی را به بهشت برد.

۳. اما نباید چنین برداشت شود که اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر کرد میخواهد کسی را به زور به بهشت ببرد.
بلکه هدف از این فریضه جلوگیری از گسترش فحشا در جامعه اسلامی است.

۴. جلوی فحشا را گرفتن بخاطر آن نیست که میخواهند شخصی را به زور به بهشت ببرند. بلکه میخواهند جلوی آن شخص را بگیرند تا دیگران را با خود به زور به جهنم نبرد.

پاسخ تفصیلی

1. «کسی را به زور نمی توان به بهشت برد» این عبارتی است که این روزها به مضامین مختلف از افراد مختلف می شنویم؛ سخنرانانی ها، فیلم ها، روزنامه ها و … .
بعید است که این جمله از گاندی باشد، چرا که با مرام و عملکرد خودش هیچ انطباقی ندارد؛ او همه عمر خود را وقف نجات مردمش از گرفتاری‌ها، بدبختی و استعمار انگلیس کرد. پس، جمله بیشتر انگلیسی به نظر می‌آید.

2. البته اصل جمله کاملا درست است چرا که به زور نمیشود کسی را به بهشت برد!!

لا إِكْراهَ فِي الدِّين (بقرة/256)
ترجمه: در دين هيچ اجبارى نيست.

وَ لَوْ شاءَ رَبُّكَ لَآمَنَ مَنْ فِي الْأَرْضِ كُلُّهُمْ جَميعاً أَ فَأَنْتَ تُكْرِهُ النَّاسَ حَتَّى يَكُونُوا مُؤْمِنينَ (یونس/99)
ترجمه: و اگر پروردگار تو مى‏خواست، تمام كسانى كه روى زمين هستند، همگى به (اجبار) ايمان مى‏آوردند آيا تو مى‏خواهى مردم را مجبور سازى كه ايمان بياورند؟! (ايمان اجبارى چه سودى دارد؟!)

ایمان، برآمده از قلب است و اگر از قلب برنخیزد ایمان نیست، این دلیلی است که خداوند به خاطر آن پیامبرش را از اجبار مردم باز می دارد.

3. اما در دین، سلسله ای از احکام وجود دارد که بوی اکراه و اجبار دارند؛ اینکه اگر عمل نادرستی از شخصی سر بزند، باید به او تذکر داد (نهی از منکر و امر به معروف)، اینکه اگر شخصی مرتکب زنا یا دزدی شد و… باید توجه کرد که آنچه شما بنام آزار و اذیت نام میبرید، در مکتب ما، امر به معروف و نهی از منکر است.

امربه معروف و نهی از منکر یک واجب مسلم در اسلام است، نه در اسلام بلکه عقل هم حکم می کند تا یگدیگر به خوبی ها و نیکی ها دعوت و از زشتی ها و ناپاکی ها بر حذر داریم.

4. هدف از این فریضه بردن افراد به بهشت نیست، بلکه جلوگیری از گسترش فحشا در جامعه اسلامی است. ممکن است کسی بخواهد جهنمی باشد!!!

اختیار با اوست و هیچکس حتی خود پیغمبر هم نمی تواند او را به زور بهشتی کند، ولی او حق ندارد هرکاری دلش خواست در جامعه بکند. باید جلوی این افراد را گرفت نه بخاطر اینکه بهشتی شوند بلکه بخاطر اینکه بقیه را نیز مثل خودشان آلوده نکنند.
(مانند کسی که در کِشتی است و بخواهد قسمتی از آن را سوراخ کند ، نمی تواند بگوید اینجا جای من است و من میخواهم اینجا را سوراخ کنم ، چرا که همه غرق می شوند)

5. بهتر است جمله اینگونه بیان شود: «هر کس دلش می‌خواهد به جهنم برود، برود ، اما اگر بخواهد دیگران را به زور وارد جهنم کند، برای مردم ایجاد مزاحمت کرده و موجب آزار آنها می‌شود»

6. بنابراین بحث این نیست که همه باید بهشت بروند بحث این است که همه باید در جامعه به حدود اسلامی احترام بگذارند، حالا چه معتقد باشند چه نباشند.

  مطالعه بیشتر

  کانال تلگرام فرقان سایبری

  x-shobhe.com/shobhe/7746.html

  tebyan.net/newindex.aspx?pid=278934

  the14.ir/10103


  برچسب ها: , , , , , ,
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *