کوکب کف الخضیب، و استجابت دعا

کد : 10026

متن شبهه یا سوال:

آیا مطلب زیر صحت دارد؛

«در اوایل سال از کوکب کف الخضیب (حنا بدست بسته) صحبتی شده که حکما از قدیم برای آن شأنی قائل بودند و وقت رسیدن آن به نصف النهار را وقت اجابت دعا میدانستند.

و در کتاب علامه حسن زاده هم به آن اشاره شده است.

در اول تیر ساعت شش و بیست و یک دقیقه و پنجاه ثانیه صبح کف الخزیب می باشد و تقریبا  ۳الی ۴ دقیقه است که در آن چند دقیقه هر دعایی کنید مستجاب می‌شود.»

پاسخ اجمالی

برای جویا شدن از صحت و سقم متن بالا، با یکی از اساتید مطرح نجوم جناب آقای سیدرضا قلمکاریان اصفهانی ارتباط برقرار کردیم و این بزرگوار نکاتی را برای ما بازگو کردند.

1. ستاره کف الخضیب؛ دومین ستاره درخشنده صورت فلکی ذات الکرسی یا بتا ذات الکرسی است. این صورت فلکی از مرکز به سمت شمال ایران صورت فلکی دور قطبی شناخته می‌شود. که به دلیل میل آن تقریبا هیچ گاه غروب نکرده و همواره بالای افق است.
(در نتیجه چنین ستاره ای وجود دارد.)

2. این پدیده هر روز رخ می‌دهد‌، و مختص به روز خاصی نیست (اگر چه متن فوق فقط اول تیرماه را ذکر کرده است).

3. در مورد استجابت دعا؛

– ابوالقاسم غلامحسین بن مولی فتح محمد کربلائی جینوری صاحب زیج جامع بهادری که نامش در جزو ۴۲ اعیان – الشیعه ص ۲۴۰ آمده است، در باب بیست و سوم مقالت سوم آن زیج (ص ۸۸ ط ۱) در معرفت ساعات بلوغ کف الخضیب بر دائره نصف النهار ضابطه و چند جدول بتفصیل ذکر نموده است.

او سيزده كوكب است و بر صورت زنى است بر كرسى نشسته و بر آنجا مسندى و پاى‏ ها فرو گذاشته و بر ميانه I مسند، ستاره‏ اى است روشن از قدر سوم كه او را كف الخضيب خوانند و به كوهان ناقه شناسند و گويند كه او چون به نصف النّهار رسد، دعا در آن وقت، مستجاب باشد؛ مگر از ظالمى. (اختیارات مظفری صفحه 41)

– صاحب الإدراك آورده است كه چون كف الخضيب به نصف النّهار رسد، رد آن وقت دعا مستجاب شود الّا دعاى ظالم‏ (شرحی بر بیست باب در معرفت اسطرلاب، بیرجندی، ص224)

4. با توجه به مطالبی که بیان شد موضوع روشن می‌شود، اما باید توجه داشت که برای دعا کردن اوقات خاصی مشخص شده که امید است در آن اوقات دعا مستجاب شود چرا که برای آن اوقات فضایلی است، مانند شب قدر، هنگام باریدن باران، هنگام اذان و… ، و این بدان معنا نیست که هر دعایی، با هر محتوا و هر نیتی مستجاب می‌شود، گاه دعاهای انسان به دلایلی مانند لقمه حرام، ترک امر بمعروف و نهی از منکر و قطع رحم مستجاب نمی‌گردد، همچنین برای استجابت دعا آداب و شرایطی وجود دارد که برای تحقق اجابت باید آن ها را نیز در نظر گرفت. (مطالعه مطلب 4882)

پاسخ تفصیلی

  مطالعه بیشتر

  the14.ir/4882

  the14.ir/10026


  برچسب ها: , , , , , , ,
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *