چرا وجود این همه باران در غرب ما هر ساله در خشکسالی هستیم؟

کد : 10503

متن شبهه یا سوال:

چرا اروپا با این همه گناه قاره سبزه؟
چرا وجود این همه بارون دارند ما هر سال در خشکسالی هستیم؟

پاسخ اجمالی

۱. در بسیاری از کشورهای غیر مسلمان هم شاهد خشکسالی، آتش گرفتن جنگل ها، سونامی، زلزله، سیل و… هستیم
کما اینکه در بسیاری از کشورهای مسلمان و همچنین شهرهای ایران شاهد بارندگی و نزول خیرات هستیم.
پس القای این مطلب که ایران و کشورهای مسلمان در سختی هستند و کشورهای کفار در ناز و نعمت، مغالطه می باشد.

۲. باریدن باران و یا خشکسالی بخاطر عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی و مدیریت درست از منابع آبی می باشد.
چه بسا در کشوری بارندگی کم باشد اما بخاطر مدیریت درست منابع آبی دچار بحران و خشکسالی نشوند.
و چه بسا در کشوری بارندگی زیاد باشد اما بخاطر عدم تدبیر دچار بحران و خشکسالی شوند.

۳. ضمن آنکه در اروپا و یا آمریکا افراد مومن و مسلمان زیادی داریم، کما اینکه در برخی از شهرهای اروپایی و یا ایالات آمریکا غلبه با مسلمانان است.
کما اینکه در ایران هم افراد بی ایمان و بی اعتقاد داریم.

۴. بله روایات معتبری وجود دارد که علت نزول برخی از بلایای طبیعی را به سبب گناهان انسان ها میداند اما اینکه واقعا یک بلای طبیعی و یا عدم بارش باران در ایران و یا حتی سایر کشورهای غربی به سبب گناهان هست یا خیر، از علم و درک ما خارج است و نمیتوان گفت که هر بلایای طبیعی و عدم بارش بارانی بخاطر گناهان بشر است، چه بسا بخاطر امتحان بشر و یا عوامل دیگری باشد.

پاسخ تفصیلی

– این که گفته شود ما هر ساله در خشکسالی هستیم مطلب درستی نیست بلکه برای تشویش ذهن مخاطب بیان شده ، ولی باید پذیرفت منابع آبی کشور (سدها ، آب های زیرزمینی و …) هر ساله رو به کمبود است و ممکن است در آینده نزدیک دچار مشکل شویم، که دلایل مختلفی از قبیل کم شدن میزان بارندگی سالیانه ، مصرف بی رویه و نادرست ، گرم شدن کره زمین (گرمایش جهانی) و … در این امر دخیل است، بلکه درستر این است که بگوییم متاسفانه باگذشت زمان به خشکسالی نزدیکر میشویم.

– سنت خداوند؛

همانطور که میدانید این نظام هستی دارای قوانینی است ، هر امری دلیلی دارد و هر معلولی علتی دارد، در یک کلام نظام هستی یک نظام علّی و تخلف ناپذیر است، بر اساس همین مبناهای علی و معلولی بسیاری از علوم بوجود آمده اند و هنوز هم کاربرد دارند ( و حتی یکی از راه های اثبات حکیم بودن خداوند نیز همین است) ، و کره زمین و منطقه جغرافیایی و اختلاف آب و هوا و … از این قاعده (علّی و معلولی) مستثنی نیست ، اینکه در منطقه ای باران بیشتر می بارد بدلیل عوامل جغرافیایی است، عوامل جغرافیایی موجب می شود منطقه ای گرم و خشک یا معتدل و مرطوب و … باشد.

این سنت خداوند است که با وجود چنین اختلافاتی فصول سال را ایجاد کرده تا مردم از این امر نیز بهره مند گردند. (یکی از فواید ایجاد فصول این است که مردمان هر منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی خود، کالاهای خود را که مورد نیاز سایر مناطق جغرافیایی است و از آن محروم اند داد و ستد کنند و بدین وسیله تعامل در بین انسان ها ایجاد گردد ، همچنین است وجود نفت در خاورمیانه ، دسترسی برخی کشورها به دریا ، مواد معدنی و … که همه اینها مواهبی است از جانب خداوند برای تعامل جهانیان با یکدیگر و بهره مندی صحیح و هدف دار – که متاسفانه امروزه شاهد سوء استفاده برخی قدرت ها هستیم – و خدواند بوسیله همین امور انسان ها را مورد آزمایش قرار می دهد.)

خداوند حكيم است و نظام آفرينش نيز حكيمانه است هر آنچه بكاريم در اين نظام برداشت مي كنيم. از سويي خداوند رحمن است و بر كل جهان رحمتش را مي گستراند.

– اما برای پاسخ به سوال ، میتوان از چند منظر به آن نگريست:

١) آيا واقعا باران و برفي كه در كشورهاي غربي مي بارد نزول رحمت است؟!

خداوند در قرآن كريم نزولات آسماني را مايه رحمت و بركت معرفي كرده است اما بايد گفت: صرف باريدن برف و باران و وزش باد رحمت نيست، بلكه بايد ديد برآيند اين بارش ها چقدر براي آن ديار مفيد است
بنابراين نمي توان همه بارش ها را هم مصداق رحمت الهي دانست.
(براي مثال در سال گذشته بارش شديد برف در ايالات متحده آمريكا بيش از ١٦ كشته و صد ها مصدوم بر جاي گذاشت.)

نزولات آسماني زماني مايه رحمت و بركت است كه به اندازه و مناسب و به هنگام باشد.

٢) آيا همه مردم غرب كافر و معاند هستند؟!

خير؟! در غرب هم انسان هاي متدين ولو به دين خود بسيارند … از طرفي در اثر تبليغات سازمان يافته گروه عظيمي از مردم غرب هستند كه در جهل به سر مي برند ولي فطرتي خداجو دارند.

– اما با توجه به دو سوال فوق، به شبهه اصلي بر مي گرديم: چرا در غرب اين قدر باران مي بارد؟!!

طبق مطالب گفته شده حالا فرض كنيم كه:

١) اصلا تمام يا اكثر مردم غرب كافر و معاند دين خدا باشند.
٢) تمام بارش ها هم براي ديارشان خير و بركت باشد.

اينجا خداوند حكيم مي فرمايد:

« ا یَحْسَبُونَ أَنَّما نُمِدُّهُمْ بِهِ مِنْ مالٍ وَ بَنِینَ * نُسارِعُ لَهُمْ فِی الْخَیْراتِ بَلْ لا یَشْعُرُونَ » (مومنون/55-56)

با تدبر در آيه چنين معني مي دهد: آیا اینان گمان مى‏كنند كه اگر در مدت مهلت، مال و فرزندان [و یا هر نعمتی که] به ایشان دادیم، از این جهت بوده كه دوستشان داشته‏ایم و یا نزد ما احترام داشتند لذا خواسته‏ایم خیرشان را زودتر به ایشان برسانیم؟
نه؛ بلكه مطلب عكس این است، ولى آنان حقیقت امر را درك نمى‏كنند، زیرا حقیقت امر این است كه ما ایشان را «املاء» و «استدراج» كرده‏ایم، یعنى اگر مال و فرزند و نعمتهای بیشتر به ایشان مى‏دهیم، مى‏خواهیم در طغیان بیشترى فرو روند.

از طرفي نظام خلقت، نظامي حكيمانه است كه فرمود:

مَنْ كانَ يُريدُ الْحَياةَ الدُّنْيا وَ زينَتَها نُوَفِّ إِلَيْهِمْ أَعْمالَهُمْ فيها وَ هُمْ فيها لا يُبْخَسُونَ (15) أُولئِكَ الَّذينَ لَيْسَ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ إِلاَّ النَّارُ وَ حَبِطَ ما صَنَعُوا فيها وَ باطِلٌ ما كانُوا يَعْمَلُونَ (هود/15-16)

ترجمه: كسانى كه زندگى دنیا و زیور و زینتش را بخواهند، ثمره تلاششان را به طور كامل در [همین‏] دنیا به آنان می دهیم و چیزى از آن كاسته نخواهد شد. اما اینان كسانى هستند كه در آخرت، سهمى جز آتش برایشان نیست‏.

در حقيقت، رونق اقتصادي و منابع، در چشم ما نعمت است وليكن عذابي نعمت گونه است تا هر چه بيشتر در جهل و كفر خود غرق شوند.

** البته لازم است یادآوری شود: نظام حساب و جزاء بس دقیق و تخلف ناپذیر است ، نمیتوان گفت همه مواهبی که از جانب خداوند بر مردمی یا امتی یا یک منطقه جغرافیایی فرو میریزد عذاب یا همگی نعمت است ، بلکه همه این موارد مربوط میشود به اعمال و رفتار و نیات انسان ها چرا که برخی برای آزمایش است و برخی برای دادن پاداش و جزاء در این دنیا و برخی برای استدارج و … .

شخصی از عالمی پرسید من در دنیا در رفاه کامل هستم و رزق و روزی ام هر روز بیشتر می شود از کجا بدانم که دچار استدراج شده ام یا نه ، عالم در جواب گفت ببین در ازای نعماتی که خداوند به تو داده چقدر شکرگزار هستی. (البته باید توجه داشت بجاآوردن شکر تنها شکر زبانی نیست بلکه پیروی و اطاعت از دستورات خداوند و استفاده از نعمت های خداوند به شکل صحیح نیز مصداق شکرگزاری می باشد)

لذا ما بايد خود را با تعاليم و آموزه هايمان بيشتر تطبيق دهيم تا از رحمت و بركت الهي بیشتر بهره مند شويم **

مطالعه بیشتر

the14.ir/10503


برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *