چرا خدا بعذ از گذشت بیش از 1000 سال از آخرین معجزه دیگر معجزه ای نشان نداده؟

کد : 11022

متن شبهه یا سوال:

چرا خدا بعد از گذشت بیش از 1000 سال از آخرین معجزه دیگر معجزه ای نشان نداده. چرا یک وجود حقیقی و منطقی از خود به ما نشان نمیدهد تا به یقین برسیم؟

پاسخ تفصیلی

در ابتدا بايد گفت: معجزه براي اثبات صدق ادعاي نبي در نبوت مي باشد، ‌به اين معنا كه وقتي انساني با سوابق روشن و پاك ادعائي مي كند مبني بر اين كه ارتباط با غيب دارد و خبرهائي را از غيب مي گيرد و مامور هدايت انسان ها مي باشد، توده مردم براي باور ادعاي او خواستار امري غير متعارف مي شوند تا بتواند تاييد كننده ادعاي غير متعارف او (ارتباط با غيب و دريافت خبر از آن جا) باشد، چرا كه ارتباط با غيب براي مردم امري خارق العاده است.

خدای متعال بشر را برای هدفی آفریده و برای اینکه بشر به آن هدف نائل شود، نیاز دارد معلوماتی از طریق وحی الهی دریافت کند. از این رو خدای متعال بعضی از بندگان خاص خویش که لیاقت دریافت وحی را دارند، به عنوان پیامبر خود به سوی بشر مبعوث کرده است.

بنابراین هدف از ارسال رسولان، رساندن مطالبی به بشر است که با حواس و عقل خود قادر به درک آنها نیست. علیرغم اینکه برای رسیدن به کمال محتاج آنهاست.

با توجه به فهم این ضابطه متوجه می شویم که در چه دوره هایی پیامبری مبعوث شده و در چه دوره ای پیامبری مبعوث نمی شود. در هر دوره ای که دعوت رسول قبلی دچار تحریف شده، پیامبری جدید مبعوث می شود تا تحریفات را بزداید و مطالب را مجددا به بشر برساند.

و در دوره هایی که وسایل ارتباطی رشد نکرده بودند و یک پیامبر نمی توانست همه مردم را هدایت کند، خدای متعال پیامبرانی تبلیغی مبعوث می نمود که بدون داشتن شریعت خاص، شریعت پیامبری اولوالعزم را به مردم می رساندند.

حال در دوره ای هستیم که پیام، پیامبر خاتم محفوظ مانده و راه دسترسی به اساس آن وجود دارد:

«إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ[حجر/۹] ما قرآن را نازل كردیم و ما بطور قطع نگهدار آنیم!»

از سویی نیز وسایل ارتباطی و تلاش علما برای رساندن پیام وحی اسلامی مکفی است. با این حساب جایی برای تجدید رسالت ها باقی نمی ماند.

و کسانی که تصور می کنند، حتما باید رسولی در پیش چشمان خود ببینند تا ایمان بیاورند، باید به این نکته توجه کنند که خدای متعال تنها به اندازه ای که حجت تمام شود، معجزه ارائه می نماید و حتی در دوره حضور رسول همه مردم به طور مستقیم معجزات را نمی بینند و هر معجزه ای که طلب کنند نیز ارائه نمی شود. بلکه تنها به اندازه ای که طالبان حق و حقیقت راه را بیابند و برای بهاجه جویان معجزه ای ارائه نمی شود کما اینکه در دوره رسول اکرم (ص) بعضی از درخواست های معجزه رد می شده است.

حقيقت اعجاز اين است كه مدّعي نبوت، عمل خارق العاده‌اي را انجام دهد و ديگران را براي انجام مانند آن دعوت كند. اما از آوردن مانند آن عاجز و ناتوان باشند.(1) بنابراين چون بعد از بعثت ختمي مرتبت پرونده نبوت براي هميشه بسته شده و ديگر نبي معجزه گري نمي آيد معجزه نيز صورت نخواهد گرفت. ولي قرآن مجيد معجزه هميشه زنده است. اكنون مردم را به هماوردي (تحدّي) فرا خواند تا جايي كه حاضر شد كافران تنها يك سوره بياورند و از تمام جهانيان براي ساختن سوره كمك بگيرند.(2) چهارده قرن است كه اين ندا در گوش جهانيان طنين انداز است، ولي كسي نتوانسته است در صحنه مبارزه گام بگذارد و يا موفق شود.(3)

با توجه به اين مطلب به دست آمد كه قرآن از هر نظر اعجازش به روز و متناسب با زمان از جمله زمان معاصر است، ولي غير آن معجزه ای در اين عصر رخ نخواهد داد، چون معجزه گري وجود ندارد ، باید پیامبری باشد تا ادعای نبوت کند تا برای اثبات ادعای نبوت خود معجزه ای بیآورد ، حال آنکه رسول اکرم (ص) خاتم انبیاء است و برای همین معجزه ای ماندگاز بجا گذاشته است.

معجزه به معناي عاجز كننده است. در اصطلاح به عملي گويند كه پيامبر يا امام در مقام اثبات ادعاي نبوت يا امامت انجام مي دهد. ديگران از انجام آن عاجز هستند. امام صادق (ع) فرمود: “خداوند معجزه را در اختيار نبي و امام قرار داد تا دليل باشد بر صدق ادّعاي وي كه مي گويد: از جانب خدا مي باشم. معجزه آيت الهي است كه جز به دست پيامبران و حجت‏هاي خود روي زمين نسپارد تا بدين وسيله راستي راستگو و دروغ دروغگو ثابت گردد”. (4) ولي بايد توجه داشت كه افراد عادي از انجام معجزه عاجزند، اما شما مي توانيد براي به گفته خودت اطمینان قلب هم اكنون معجزه پيامبر را بيبينيد، زيرا قرآن كريم معجزه زنده پيامبر است و هم اكنون نيز اعجاز و معجزه است. نکته دیگر آنکه معمولا معجزات پیامبران مطابق با نیاز آن عصر است مثلا در زمان حضرت موسی(ع) سحر و جادو فراوان بود که موسی (ع) آمد سحر همه آنها را باطل کرد ، مثلا حضرت عیسی در عصری بود که بیماری و به تبع آن بیماری ها مرگ و میر زیاد بود و معجزه آن حضرت شفا دادن بیماران و زنده کردن مردگان بود ، حال در نظر بگیرید در عصر ما معجزه مناسب حال این عصر ، با این همه وسایل ارتباطی و شایع پراکنی و پیشرفت علم و تکنولوژی چیست؟ مثلا در عصر ما بگویند کسی روی یک دست کوهی را جابجا کرد و ادعای نبوت (مثل همین اموری که در فیلم ها دیده میشود) کرده است. براستی چند نفر این عمل را معجزه تلقی میکنند؟ و چند نفر ایمان می آورند؟ و چه کسانی آنها را خرافه پرست می خوانند؟ خداوند حکیم است و مطابق نیاز بشر ابزارهای هدایت را می فرستد.

پيامبر اسلام نبوت خويش را با آوردن اين كتاب آسمانى اعلان نموده و جهانيان را به مقابله با آن دعوت كرد. به رغم تحدى آشكار و قاطع قرآن، هيچ كس نتوانست در عصر بعثت مانند آن را بياورد. امروز نيز پس از گذشت قرن ها، قرآن همچنان تحدى خود را اعلان كرده و مى‏گويد: بگو اگر انس و جن دور هم گرد آيند كه كتابى مانند قرآن بياورند، نمى‏توانند نظير آن را بياورند، هرچند برخى از آنان به برخى ديگر يارى رسانند».(5) قرآن در اين جا در مقام تحدى مى‏گويد: اى پيامبر، بگو اگر مى‏توانند كتابى مثل اين قرآن بياورند.

در جاى ديگر به كم تر از اين حد تنزل فرموده و مى‏گويد: بگو اگر مى‏توانند، مانند ده سوره و حتى يك سوره از سوره‏هاى قرآن را بياورند.

بگو اي پيامبر كه ده سوره مثل اين قرآن بياورند.(6)

پس قرآن از هر نظر اعجازش به روز و متناسب با زمان از جمله زمان معاصر است و همان طور كه در صدر اسلام كسي توان مقابله با قرآن را نداشته است حال نيز چنين است در نتيجه قرآن معجزه جايدان الهي براي هميشه تاريخ است.

1.جعفر سبحاني، الهيات و معارف اسلامي، نشر توحيد، قم 1374 ش، ص 262.
2.بقره (2) آيه 23.
3.محمد تقي شريعتي، تفسير نوين، نشر دارالكتب لاسلاميه، تهران، 1364 ش، ص 52.
4.محمد امين صادقي ارزگاني، درسنامه عرفان امام خميني نشر موسسه نشر آثار امام، 1386ش، ص64.
5.اسراء (17)، آيه88.
6.هود(11)، آيه13.

مطالعه بیشتر

pasokhgoo.ir/node/92779

soalcity.ir/node/8

the14.ir/11022


برچسب ها: , , , , , , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *