پيامی برای ايرانيان قبل از ماه محرم!

کد : 11083

متن شبهه یا سوال:

11083

پيامی برای ايرانيان قبل از ماه محرم!

بجای پرداخت ميلياردها تومان
به مداحان برای گرياندن شما،
آن را هزينه خنداندن يتيمی کنيد…

پاسخ اجمالی

۱. جالب اینجاست که هر ساله، هنگامی که به محرم میرسیم عده ای وجدانشان بیدار میشود! و یاد فقرا می افتند!
چرا اینگونه افراد در تعطیلات و هنگامی که بسیاری از مردم به سفرهای خارج از کشور میروند که مخارج آن به هزاران دلار میرسد، یاد فقرا نمی افتند؟!

۲. غالب عزاداران و کسانی که در اقامه عزای حسینی شرکت میکنند همین فقرا و یتیمان هستند.

۳. خرج هایی که در این ماه میشود از جمله نذری هایی که توزیع میگردد به عموم مردم از جمله فقرا و ایتام میرسد.

پاسخ تفصیلی

بخش اول (هزینه ها و خرج های پوچ کدام است؟!)

– کسی نزد یکی از علما می رسد و می گوید، ساعتی قبل از نماز صبح بیدار می شوم و تردید دارم که بهتر است مشغول مطالعه شوم، یا آنکه به نماز شب بایستم. آن عالم با شناختی که از این شخص داشته می فرماید: شما روزی ده بار قلیان می کشید، به جای قلیان کشیدن مطالعه کنید و سحر که از خواب بیدار می شوید، به نماز شب بپردازید.

– حال این قضیه، ماجرای جامعه ماست. وقتی میلیاردها دلار صرف هزینه آرایش، سفر به ترکیه و تایلند، خرج های سنگین برای سگ و گربه خانگی و..می شود؛ هیچ کس به یاد فقرا نمی افتد.

– وقتی رکوردار جراحی بینی در دنیا می شویم، هیچ کس با فقرا کاری ندارد، وقتی در صف های طویل فست فود و رستوران می ایستیم، یادی از فقرا نمی کنیم وقتی ماشین های ملیاردی فقط برای دور دور بازی خرید و فروش میشود و …

– چرا همین افراد یکبار هم به خرج های میلیونی که به خوانندگان برای کنسرت های بی محتوا می شود اعتراض نمی کنند.

بخش دوم (چرا باید زنده شعائر دینی را زنده نگه داشت؟!)

1. خداوند در قرآن می فرماید؛
«وَ مَنْ يُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ ؛ و هر كس شعائر الهى را بزرگ دارد، اين كار نشانه تقواى دلهاست.» (حج/32)

2. حال باید از خود پرسید چرا زنده نگه داشتن شعائر از جمله یکی از آنها واقعه عاشورا را باید زنده نگه داشت؟!!!

در جواب باید گفت این شعائر هستند که موجب میشوند دین اسلام پابرجا بماند و در تک تک افراد جامعه تاثیر گذاشته و موجب میشوند دستورات و آموزه های دینی در دل ها نهادینه شود و همچنین یکی از راه های تبلیغی این دین بزرگ الهی است.

3. متاسفانه نویسنده من شبهه چشمان خود را بر روی همه حقایق بسته (که البته انتظاری جزء این نمیرود) ، و تمام آموزه های فرهنگ عاشورا را نادیده گرفته است.

باید یادآوری کنیم که همین آموزه های عاشوراست که موجب شد جوان و پیر در 8 سال دفاع مقدس فوج فوج راهی جبهه های نبرد شدند تا حتی یک وجب از خاک کشور عزیزمان بدست دشمنان نیفتد این را میتوان از سربندهای «یاحسین» آنها دریافت و همین زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت است که مدافعان حرم را سدی محکم در برابر نفوذ دشمنان ایران اسلامی قرار داد و امنیتی را بوجود آورد مثال زدنی که تمامی مخالفین انگشت به دهان ماندند ، این فرهنگ عاشوراست که به ما از خود گذشتگی را می آموزد و موجب میشود جوان های مومن انقلابی در قالب اردوهای جهادی بدون هیچ چشم داشتی به کمک محرومان و … میشتابند.
و…

4. چطور میتوان چشمان خود رو به تمام آموزه های واقعه عاشورا ببندیم و زنده نگه داشتن آن را زیر سوال ببریم، در حالیکه اندیشمندان جهان از آن درس میگیرند ؛

– مهاتماگاندی (رهبر استقلال هند): من زندگي امام حسين علیه السلام، آن شهيد بزرگ اسلام را به دقت خوانده‌ام و توجه كافي به صفحات كربلا نموده‌ام و بر من روشن شده است كه اگر هندوستان بخواهد يك كشور پيروز گردد، بايستي از امام حسين علیه السلام پيروي كند.

– توماس كارلايل (فيلسوف و مورخ انگيسي): بهترين درسي كه از تراژدي كربلا مي‌گيريم، اين است كه حسين علیه السلام و يارانش ايمان استوار به خدا داشتند. آنها با عمل خود روشن كردند كه تفوق عددي در جايي كه حق با باطل رو برو مي‌شود اهميت ندارد و پيروزي حسين با وجود اقليتي كه داشت، باعث شگفتي من است.

– آنطون بارا (مورخ مسيحي): اگر حسين علیه السلام از آن ما بود، در هر سرزميني براي او بيرقي بر مي‌افراشتيم و در هر روستايي براي او منبري بر پا مي‌نموديم و مردم را با نام حسين علیه السلام به مسيحيت فرا مي‌خوانديم.

و…

بخش سوم ( نقدهایی بر نحوه عملکرد جامعه در محرم)

– با توجه به مطالب بیان شده باید ذکر نمود که زنده نگه داشتن و برپا داشتن واقعه عاشورا و یا هر امری که موجب تقویت اسلام و آموزه های آن میشود ضروری اس چرا که جامعه را از قرار گرفتن در پرتگاه های زندگی مادی و فرورفتن در باتلاق پوچ گرایی می رهاند.

– اگر چه به عملکردهای برخی نقد وجود دارد ، اگر چه منکر آن نیستیم که بعضا در این مراسمات اسراف هایی ممکن است واقع شود و یا گاها برخی مداحان و سخنرانان پول های غیرمتعارف دریافت میکنند، حال سوال این است؛

– آیا میتوانیم به خود اجازه دهیم و بگوییم همه همینگونه اند؟!
– آیا میتوان این همه قلب های پاکی را که برای سیدالشهداء میتپد و خالصانه با در این عرصه گذاشتند چنین تهمتی زد؟! (مانند همین افراد فقیر چه بسیار افراد فقیر و نداری که برای پرپایی خیمه های اباعبدالله در همین کوچه ها و پس کوچه ها مشغول فعالیت اند و گاها اگر چه اندک – مثل بسته خرمای – نذری میدهند)
– باید این مشکلاتی که گاها و در برخی از این مراسمات بوجود می آید را برطرف نمود یا صورت مسئله را پاک نمود؟!!!

بخش چهارم (همه افراد جامعه مسئولند)

1. مسئله فقر یک معزل اجتماعی است که در همه کشورهای جهان وجود دارد و مختص به ایران نیست، و همچنین برای ریشه کن شد فقر در جامعه همه باید خود را مسول بدانند و فقط قشر مذهبی مسئول نیست. ولی متاسفانه عده ای خود را فارغ از هر گونه مسئولیت می دانند؟!!!

2. همانطور که میدانیم دین اسلام هم بعد فردی و هم بعد اجتماعی را در نظر گرفته است و مسئله رسیدگی به فقرا و دستگیری محرومین در اسلام بسیار بدان توجه شده و حتی بسیاری از دستورات اسلام برای کمک به نیازمندان و تلاش برای برچیده شدن فقر است مانند زکات، خمس، صدقه و … ، حال این ما هستیم که باید در این راه قدم برداریم.

3. باید بیان کرد در میان مردم اگر چه همه مردم در کمک به فقرا شریک اند ولی این امر در قشر مذهبی نمود بیشتری دارد و کسی منکر این قضیه نیست ، برای همین است که قشر مذهبی مورد هجوم قرار گرفته اند ، و در متون شبهه انگیز سعی دارند بگویند هزینه حج و عزاداری و ساخت مسجد و … باید تغییر جهت بدهد و به فقرا برسد؟!!!

4. سوال؛

– آیا تنها پولی که ما داریم، همین بوده که برای تعظیم شعائر الهی خرج می کنیم؟!
– چرا فقط مسائل مذهبی ما مورد هجوم قرار میگیرد؟!
– آیا نمی توانیم خرج دیگری را حذف کنیم، و پول آن را صرف فقرا کنیم؟!

5. متاسفانه هر ساله با نزدیک شدن به ماه محرم چنین متونی توسط افراد مخالف دین بصورت سازمان یافته در سراسر فضای مجازی منتشر میشود که هدفی جزء تخریب اعتقادات مردم را ندارند، لذا انتظار می رود که مخاطبین عزیز برای روشنگری اذهان با توجه به وُسع خود اقدام کنند.

 

  مطالعه بیشتر

  yon.ir/ArayeshHa

  yon.ir/SoAshoora

  the14.ir/11083


  برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *