مگر می شود در شبانه روز هزار رکعت نماز خواند؟

کد شبهه : 10014

متن شبهه یا سوال:

میگویند حضرت علی علیه السلام در شبانه روز هزار رکعت نماز میخواندند اگر ما هر رکعت را یک دقیقه هم حساب کنیم حدود 17ساعت میشود و باید کار های خود حضرت را هم به آنها اضافه کنیم. و حتی برخی بیان نمودند که در یک شب آن حضرت هزار رکعت نماز میخواند.

پاسخ اجمالی

روایات فراوانی وجود دارد که بر اساس آن، امام علی (ع) و دیگر امامان طی یک شبانه روز (24 ساعت) هزار رکعت نماز می خواندند.

در این زمینه نکاتی قابل توجه است:

1. تقریبا تمام این روایات به شبانه روز یعنی 24 ساعت اشاره دارند، نه فقط شب؛ یعنی 12 ساعت و اگر در روایتی هم تنها شب ذکر شده باشد، بر اساس ادبیات عرب می توان آن را به شبانه روز تفسیر کرد.

2. در هیچ روایتی نیامده که ائمه در تمام عمرشان مقید به انجام چنین عبادتی بودند، بلکه در برخی از آنها تصریح شده که آن بزرگواران در پاره ای از زندگی خود هزار رکعت نماز در شبانه روز می خواندند. از جمله حدیثی از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ نقل شده که می‌فرمایند:
«ان علیا فی آخر عمره یصلی فی کل یوم و لیله الف رکعه»
ترجمه: علی علیه‌السلام در اواخر عمر مبارکشان هر شبانه ‌روز هزار رکعت نماز می‌خواند.

3. می دانیم که در نمازهای مستحبی، خواندن حمد کفایت می کند و قرائت سوره لازم نیست. و از طرف دیگر، نمازهای مستحبی مانند نمازهای واجب وقت‌گیر نمی‌باشد؛ چون آنها را می‌توان در هر مکان و به هر صورت ممکن، حتی در حال راه رفتن و خوابیدن انجام داد و می‌توان رکوع و سجود آنها را با اشاره سر و چشم و حتی بدون سوره و قرار گرفتن به طرف قبله انجام داد. و علامه بزرگوار «امینی» ادعا می‌کند که از دوستانش کسانی را می‌شناسد که گاهی در شب و گاهی در روز هزار رکعت نماز می‌خواند. بر این اساس، یک نماز دو رکعتی را به خوبی می توان طی 70 ثانیه بجا آورد و در نتیجه در کمتر از ده ساعت می توان هزار رکعت را انجام داده و به همین دلیل، حتی انجام هزار رکعت در یک شب نیز محال نیست، گرچه همان گونه که اشاره شد، بیشتر روایات به انجام آن در یک شبانه روز دلالت دارند.

پاسخ تفصیلی

مطالعه بیشتر

islamquest.net/fa/archive/question/fa11012

wikiporsesh.ir

the14.ir/10014


برچسب ها: , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *