مقدس ﺗﺮﯾﻦ ﻣﮑﺎﻥ ﺩﻧﯿﺎ…

کد : 10507

متن شبهه یا سوال:

مقدس ﺗﺮﯾﻦ ﻣﮑﺎﻥ ﺩﻧﯿﺎ

ﻧﻪ ﮐﻌﺒﻪ ﺍﺳﺖ
ﻧﻪ ﻭﺍﺗﯿﮑﺎﻥ
ﻧﻪ ﺑﯿﺖﺍﻟﻤﻘﺪﺱ
ﻧﻪ ﺗﺒﺖ …

ﺑﻠﮑﻪ ﺧﺎﻧﻪ ﺍﯾﺴﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﭘﺪﺭ ﻭ ﻣﺎﺩﺭ ﺣﺮﻣﺖ ﺩﺍﺭﻧﺪ !!!

مرا به کعبه چه حاجت؟
طواف می کنم «مادر و پدري» را که برای لمس دستانش هم وضو باید گرفت…

پاسخ اجمالی

1. از منظر نويسنده متن، مقدس ترين مكان «خانه ايست كه در آن پدر و مادر» در آن هستند و حرمت دارند آيا تقدس آن مكان بخاطر پدر و مادر است يا خود آن خانه؟!
بديهي است كه وجود پدر و مادر است كه به آن خانه حرمت مي‌دهد و غالب انسان ها براي منزل پدران و مادرانشان حرمت خاصي قائل هستند.

2. طواف كعبه نيز به خاطر شرك يا خود بناي كعبه نيست … بلكه به خاطر دستور خداوند به طواف است «ور نه كعبه سنگي است كه ره گم نشود».

3. در اسلام تاکید و سفارش بسیار زیادی برای احترام به پدر و مادر شده است اما متاسفانه در متن بگونه ای القا شده که با وجود احترام به پدر و مادر دیگر نباید به سراغ مقدسات رفت. در حالی که احترام به پدر و مادر در اسلام از بزرگترین مقدسات می‌باشد. تا جایی که در قرآن آمده است که به پدر و مادر حتی اُف هم نگویید. کعبه و طواف آن با احترام به پدر و مادر نه تنها تناقضی ندارد بلکه همسو و موافق یکدیگر می‌باشد.

پاسخ تفصیلی

1. متن هاي به ظاهر زيبا امروزه در فضاي مجازي بسيار ديده مي‌شود كه گاها داراي مفاهيم مغرضانه و جهت دار و بعضا سرشار از اكاذيب است.

2. از منظر نويسنده متن، مقدس ترين مكان «خانه ايست كه در آن پدر و مادر» در آن هستند و حرمت دارند آيا تقدس آن مكان بخاطر پدر و مادر است يا خود آن خانه؟!
بديهي است كه وجود پدر و مادر است كه به آن خانه حرمت مي‌دهد و غالب انسان ها براي منزل پدران و مادرانشان حرمت خاصي قائل هستند.

3. طواف كعبه نيز به خاطر شرك يا خود بناي كعبه نيست … بلكه به خاطر دستور خداوند به طواف است «ور نه كعبه سنگي است كه ره گم نشود»

4. خداوند حكيم كه دستور به زيارت بيت الله الحرام داده همان خدايي است كه در جاي جاي كلام جاويدش و در جاي جاي بيانات اوليائش به احترام و نيكي به پدر و مادر دستور داده است.

در اسلام تاکید و سفارش بسیار زیادی برای احترام به پدر و مادر شده است اما متاسفانه در متن بگونه ای القا شده که با وجود احترام به پدر و مادر دیگر نباید به سراغ مقدسات رفت. در حالی که احترام به پدر و مادر در اسلام از بزرگترین مقدسات می‌باشد. تا جایی که در قرآن آمده است که به پدر و مادر حتی اُف هم نگویید. کعبه و طواف آن با احترام به پدر و مادر نه تنها تناقضی ندارد بلکه همسو و موافق یکدیگر می‌باشد.

– آیات مربوط به احسان و نیکی به پدر و مادر؛

– اسراء/23 و 24: و قَضى‏ رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً … فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کَرِیماً … وَ اِخْفِضْ لَهُما جَناحَ اَلذُّلِّ …
– انعام/151 : … ً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا
– مریم/14 : وَ بَرًّا بِوالِدَيْهِ وَ لَمْ يَكُنْ جَبَّاراً عَصِيًّا
– احقاف/15 : وَ وَصَّيْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَيْهِ إِحْسانا
– بقرة/83 : لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا
– و …

6. در همه اديان ابراهيمي و حتي فرقه هاي غير الهي، مناسك خاصي وجود دارد كه پيروان آنان در جهت كمال مطلوب خود به آن مناسك عمل مي‌كند.

اسلام نيز به عنوان آخرين و در نتيجه كامل ترين دين ابراهيمي مناسكي خاص به خود دارد… در نگاه اول اين اعمال، رفتارهايي ظاهري تلقي مي‌شود اما از روحي بس متعالي برخوردار است.
مناسك والاي حج، برخوردار از انواري است كه زندگي فردي و اجتماعي مسلمانان را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

(تاثيراتي كه بررسي آن ها نه در اين مقال مي گنجد و نه در توان نويسنده!)

7. بايد گفت: اسلام همانطور كه به بعد روحاني انسان و تكامل عبادي او تاكيد داشته توصيه هاي زيادي بر رعايت حرمت پدر و مادر نيز دارد.

«از طرفي مسائل عبادي باهم تزاحم پيدا نمي‌كنند و مانع هم نيستند»
همانطور كه در ماه رمضان روزه و البته نماز بر انسان واجب است بر حاجي نيز واجب است كه پدر و مادر خود را نيز محترم بداند …

8. ديني كه رضاي خداوند را در گروي رضاي پدر و مادر مي‌داند و نارضايتي آن ها مي‌تواند تمام اعمال عبادي فرد را متاثر كند به خوبي شأن والاي والدين را براي ما تبيين كرده است.
«اما هر چيزي جاي خود دارد؛ مناسك و اعمال عبادي جاي خود، احترام و نيكي به پدر و مادر هم جاي خود»

9. در آخر مي‌گوييم: آنان كه به تكاليف و وظايف ديني خود بهتر مي‌كنند قطعا قدر اين دو موجود گرانبها را نيز بيشتر مي‌دانند.

  مطالعه بیشتر

  the14.ir/10507


  برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *