متن بسیار زیبایی از «استفان واینبرگ» برنده جایزه نوبل فیزیک

کد : 10090

متن شبهه یا سوال:

«متن بسیار زیبایی از «استفان واینبرگ» برنده جایزه نوبل فیزیک:
با دین یا بدون دین،
انسانهای خوب،کارهای خوب میکنند و انسانهای بد، کارهای بد …
اما برای اینکه انسان با ظاهر خوب بتواند کار های بد بکند قطعا به دین نیاز دارد …!»

پاسخ اجمالی

۱. باید دانست که استفان واینبرگ فردی آتئیست (بی خدا) است و بارها صراحتا به بی اعتقادی خود به خداوند اذعان داشته است ! همین امر دلیل بیان این عبارات دین ستیزانه اوست .

۲. صرف داشتن یک تخصص و حتی دریافت جایزه نوبل ، دلیلی بر پذیرش ادعاهای یک فرد در تمام زمینه ها ، خصوصا امر تخصصی دین نیست !

۳. اکثر فیزیکدانان خداباور بودند. زیرا با بررسی در قوانین و نظم عالم پی میبردند که نمیتواند اتفاقی‌ باشد و قطعا ناظمی‌ وجود دارد.

پاسخ تفصیلی

1. باید دانست که استفان واینبرگ فردی آتئیست (بی خدا) است و بارها صراحتا به بی اعتقادی خود به خداوند اذعان داشته است! همین امر دلیل بیان این عبارات دین ستیزانه اوست.

2. صرف داشتن یک تخصص و حتی دریافت جایزه نوبل ، دلیلی بر پذیرش ادعاهای یک فرد در تمام زمینه ها، خصوصا امر تخصصی دین نیست!

3. نظرات برخی فیزیك‌دانان بزرگ در مورد خداوند و دین ، بر گرفته از كتاب «فیزیكدانان غربی و مسأله خداباوری»:

* گالیله‌: «خداوند در اعمال‌طبیعت‌، بیشتر از جمله‌های‌ مقدّس‌ انجیل‌، متجلّی‌ می‌شود».
* انیشتین‌: «باور من‌ به‌ خدا، اعتقادی‌ شورانگیز به‌ هستی‌ قدرت ‌عقلانی‌ برتری‌ است‌، كه‌ در جهان‌، به‌ گونه‌ای‌ درك‌ ناپذیر آشكار می‌شود ».
* شالو فیزیك دان‌ آمریكایی‌ و «برنده‌ جایزه‌ نوبل» : «به‌ نظر من‌، وقتی‌ با عجایب‌ حیات‌ و جهان ‌روبرو می‌شویم‌، به‌ جز سؤال‌ از چگونگی‌، باید از چرایی‌ نیز بپرسیم ‌زیرا تنها دین‌ پاسخگوی‌ آن هاست‌… . من‌ در جهان‌ و در زندگی‌ خودم‌، به‌خدا نیاز دارم‌.»

4. خوب و بد باید با معیاری سنجیده شوند و دین همان معیار است . معیاری که فراتر از نگاه محدود انسان است و تعیین شده از طرف خالق او که بر نیازها و صلاحش آگاه است ، می باشد .

5. شاید برخی صرفا بر مبنای فطرت کارهای خوب انجام دهند، اما قطعا در تمام امور درستکار نیستند . چرا که تنها دین است که با شناخت انسان و راههای کمال و عوامل سقوطی چون نفس و شیطان ، کامل ترین دستورالعمل خوب زندگی کردن را ارائه می دهد .

6. برخلاف ادعای «واینبرگ» دین با معرفی نیکی ها و پلیدی ها و اینکه انسان در دنیا و آخرت باید پاسخگوی اعمالش باشد ، موجب تشویق افراد به نیکی ها و دوری از پلیدی ها می شود .

7. تنها دین نیست که برخی برای رسیدن به اهدافشان از آن سوء استفاده می کنند. مفاهیمی چون دموکراسی ، آزادی ، حقوق زن و … در این ردیفند .

8. دین به دلیل قداست و مقبولیت زیاد بین مردم ، بیش از سایر مفاهیم مورد سوء استفاده واقع شده است. اما آنها که به دین عمل نمیکنند ، نه دیندارند و نه معیار شناخت دین. معیار شناخت دین کسانی هستند که بیشترین تقیّد را به رعایت قوائد دین (آنهم در تمام زمینه ها) دارند .

مطالعه بیشتر

shayeaat.ir

goo.gl/aSIAEE

hawzah.net/fa/Article/View/77973

goo.gl/7lTwBl

porseman.org/q/show.aspx?id=121293

porseman.org/q/vservice.aspx?logo=images/right.jpg&id=448945

tebyan.net/newindex.aspx?pid=273531

the14.ir/10090


برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *