عده ای با علم به وجود داعش باز هم می‌روند کربلا

کد : 10170

متن شبهه یا سوال:

حضرت علی ع از زیر دیوار شکسته پاشد رفت اون ور(نقل تاریخی) چون احتمال میداد بریزه رو سرش
بعد یه عده با علم به وجود داعش، پاشدن رفتن کربلا

پاسخ اجمالی

1. خوب است وقتی عملی را می‌خواهیم در ترازوی عقل و سنجش ببریم تا آن را ارزیابی کنیم، کلّ عمل را در نظر بگیریم یعنی؛
– در چه شرایطی آن عمل انجام می‌شود؟!
– هدف از انجام آن عمل چیست؟!
– و …

2. برای نمونه از نویسنده متن سوال می‌کنیم آیا همان حضرت امیر(ع) که از زیر دیوار کج بلند می‌شود و در جای دیگر می‌نشیند، در شب لیلة المبیت در حالیکه می‌دانست در بستر پیغمبر (ص) خوابیدن چه خطراتی دارد از این کار خودداری کرد؟!

3. در اسلام مواری از قبیل حفظ دین، شعائر، ارزش ها و… داریم، که حفاظت از آنها در مواقعی واجب می‌شود و بر هر مسلمانی واجب است تا از آنها حفاظت و صیانت کند – همانطور که حضرت سید الشهداء با جال و مال و خانواده خود برای زنده نگه داشتن دین چنین کردند – چرا که از بین رفتن آنها موجب از بین رفتن انسانیت و نوع انسانی می‌شود، برای همین است که مصلحت نوعی و اجتماعی از مصلحت شخصی و فردی بالاتر است.

4. در این چندسال که راهپیمایی اربعین رنگ و بویی خاص به خود گرفته و سال به سال پر شورتر می‌شود امنیت در مراکز و مسیرهای اصلی برقرار بوده و مشکل خاصی نبود، اگر چه منکر برخی خلع های امنیتی و بوجود آمدن مشکلات نیستیم و بايد بيش از اين ها در تامين امنيت مردم دقت نمود اما این موارد تا حدی نبوده تا بخواهد اصل قضیه زیر سوال برود، و نمی‌توان با «اما و اگر ها» و «احتمال دارد چنین اتفاقاتی رخ دهد» و… از چنین حرکت مهم و لازمی چشم پوشی کرد.

5. اگر بخواهیم با دیدگاه نویسنده متن شبهه جلو برویم باید کلیه زندگی روزمره خود را مختل کنیم مثلا نباید به فرانسه، ترکیه و… برویم چون احتمال بمب گذاری در آنجا وجود دارد، نباید ماشین سوار شویم چون سالانه هزاران مرگ و میر جاده ای داریم، نباید قطار سوار شویم چون احتمال دارد از ریل خارج شود یا دچار سانحه شود و همچنین هواپیما و… .

پاسخ تفصیلی

بخش اول (متون زیبا ولی نادرست)

همانطور که بارها و بارها در جواب سوالات پیشین بیان شد متاسفانه در فضای مجازی متونی در حال انتشار هستند که در ظاهر زیبا، منطقی و… جلوه می‌کنند، ولی زمانیکه کمی روی آن تامل می‌شود می‌بینیم محتوای نادرست و عوام فریبانه ای دارد و با استفاده از قیاس های سطحی و نادرست می‌خواهد به مقصود خود برسد بعنوان مثال دو امری را با هم قیاس می‌کند که هیچ سنخیتی ندارند یا اهداف، غایات، نتیجه، ثمرات را نادیده می‌گیرد و اطرافِ قضایا را در نظر نمی‌گیرد.
برای نمونه از نویسنده متن سوال می‌کنیم آیا همان حضرت امیر(ع) که از زیر دیوار کج بلند می‌شود و در جای دیگر می‌نشیند، در شب لیلة المبیت در حالیکه می‌دانست در بستر پیغمبر (ص) خوابیدن چه خطراتی دارد از این کار خودداری کرد؟!

بخش دوم (ثمره و نتیجه در کارها)

1. خوب است وقتی عملی را می‌خواهیم در ترازوی عقل و سنجش ببریم تا آن را ارزیابی کنیم، کلّ عمل را در نظر بگیریم یعنی؛
– در چه شرایطی آن عمل انجام می‌شود؟!
– هدف از انجام آن عمل چیست؟!
– چه نتیجه ای در پی دارد؟!
– و …

بدون در نظر گرفتن این موارد نمی‌توانیم ارزیابی دقیقی از عمل یا رفتاری داشته باشیم.

2. در اسلام مواری از قبیل حفظ دین، شعائر، ارزش ها و… داریم، که حفاظت از آنها در مواقعی واجب می‌شود و بر هر مسلمانی واجب است تا از آنها حفاظت و صیانت کند – همانطور که حضرت سید الشهداء با جال و مال و خانواده خود برای زنده نگه داشتن دین چنین کردند – چرا که از بین رفتن آنها موجب از بین رفتن انسانیت و نوع انسانی می‌شود، برای همین است که مصلحت نوعی و اجتماعی از مصلحت شخصی و فردی بالاتر است.

3. مثلا در همان مثال دیوار کج شما ببینید اگر حضرت در زیر آن دیوار می‌نشستند و دیوار فرو می‌ریخت مرگ آن حضرت شهادت بحساب می‌آمد یا فایده ای داشت؟!
در مقابل شما خوابیدن آن حضرت در بستر پیغمبر – در لیلة المبیت – را ببینید و هدف ها را و نتیجه ها را کنار هم بگذارید – که اگر آن حضرت به دست مشرکان کشته می‌شدند – اصلا قابل مقایسه نیستند، از خودگذشتگی و ایثار برای اسلام کجا و بی‌احتیاطی و نشستن در پای دیوار محکوم به فرو ریختن کجا ؟!

بخش سوم (راه پیمایی اربعین حسینی)

1. در رابطه با عظمت راهپیمایی اربعین و همچنین انعکاس پیام های سیاسی، اخلاقی، صلح و دوستی و… جای هیچ بحث و گفت وگویی نیست (و بیان آن در این مقال نمی‌گنجد).
راه پیمایی که بزرگترین اجتماع جهانی بحساب می‌آید که در آن از همه کشورها مردمانی حضور دارند و حتی در میان آن ها فرقه های مختلف دینی دیده می‌شود که خود علاوه بر نمایش اقتدار شیعه در جهان است نمودی از صلح و دوستی و ارسال و تبلیغ دین اسلام است.

2. جنبه دیگر که از مهمترین مسائل این اجتماع بزرگ است حفظ شعائر حسینی و زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار، شهادت و… است که درس های این نهضت می‌باشد همان درس هایی که دشمنان اسلام را بر آن داشته تا از هر ابزاری برای کمرنگ جلوه دادن آن استفاده کنند، از سانسور خبری گرفته تا تحدید و… .

3. اما در رابطه با امنیت و حضور داعش در عراق باید گفت الحمدلله در این چندسال که راهپیمایی اربعین رنگ و بویی خاص به خود گرفته و سال به سال پر شورتر می‌شود امنیت در مراکز و مسیرهای اصلی برقرار بوده و مشکل خاصی نبود، اگر چه منکر برخی خلع های امنیتی و بوجود آمدن مشکلات نیستیم، هر چند حادثه اي مثل حادثه اخير (4آذر95 – سه روز بعد اربعین حسینی) يك كشور را عزادار كرده و بايد بيش از اين ها در تامين امنيت مردم دقت نمود اما این موارد تا حدی نبوده تا بخواهد اصل قضیه زیر سوال برود، و نمی‌توان با «اما و اگر ها» و «احتمال دارد چنین اتفاقاتی رخ دهد» و… از چنین حرکت مهم و لازمی چشم پوشی کرد.

4. اگر بخواهیم با دیدگاه نویسنده متن شبهه جلو برویم باید کلیه زندگی روزمره خود را مختل کنیم مثلا نباید به فرانسه، ترکیه و… برویم چون احتمال بمب گذاری در آنجا وجود دارد، نباید ماشین سوار شویم چون سالانه هزاران مرگ و میر جاده ای داریم، نباید قطار سوار شویم چون احتمال دارد از ریل خارج شود یا دچار سانحه شود و همچنین هواپیما و… .

  • 10170_web

مطالعه بیشتر

the14.ir/10170


برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *