شرط مرجعیت برای رهبری!

کد : 10518

متن شبهه یا سوال:

در کلاس درس مطرح شد که در قانون اساسی شرط مرجعیت برای رهبر تصریح شده است. چطور آیت الله خامنه ‌ای با وجود اینکه این شرط را نداشتند رهبر شدند؟ و همچنین آیا امام خمینی برای خود و رهبر بعدی حق ولایت سیاسی قائل شده ‌اند؟

پاسخ اجمالی

برای پاسخ به این سوال باید توجه داشت که:

1. شرط مرجعیت که در قانون اساسی آمده پس از بازنگری در سال 1368 از متن قانون حذف شد و شرط اجتهاد و عدالت و تقوا برای ولی فقیه کافی و لازم شناخته شد.

2. بند اول اصل یکصد و نهم قانون اساسی یکی از شرایط و صفات رهبر را « صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه » بیان می کند.
این یعنی بر خلاف قانون اساسی قبل از بازنگری، اجتهاد و توان فتوا دادن برای رهبر و ولی فقیه کفایت می کند. و تاکید می گردد که انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای به رهبری مستند به بازنگری در قانون اساسی بود.

3. اصل پنجم نیز اشعار می دارد که: در زمان غیبت حضرت ولی عصر(عج) در جمهوری اسلامی ایران ولایت امر و امامت امّت بر عهدة فقیه عادل و با تقوا، آگاه به‌زمان، شجاع، مدیر و مدبّر است.
مشاهده می شود که در این اصل نیز تنها از فقاهت سخن به میان آمده است.

4. عبارت ولایت سیاسی مفهوم دقیقی از ولایت فقیه ارائه نمی کند. ولایت چیزی نیست که امام خمینی و یا مقام معظم رهبری برای خود قائل باشند. تقریبا از زمان شیخ مفید (ره) تمامی علما با اندک اختلاف نظرهایی ولایت فقیه را پذیرفته اند و درباره آن سخن گفته اند.
اختلافات هم ناظر به اصل موضوع ولايت فقيه نيست بلكه در پاره ای از حدود و اختيارات ولي فقيه نظرات متفاوت ارائه شده است…

5. اين شخص چه امام خميني رحمة الله عليه باشد و چه حضرت آيت الله خامنه اي و يا شخص ديگر، به پشتوانه فقه شيعي و اصول حكومت داري در تشيع امامت مسلمين را برعهده مي گيرد!
فارغ از دلايل روايي لزوم وجود ولي فقيه در عصر غيبت ، عقل سليم حكم مي كند كه در كشوري كه قرار است طبق احكام اسلام اداره شود و دسترسي به امام معصوم نيست نزديك ترين فرد به او يعني فقيه مدبر و عادل امور امت اسلامي را به دست گيرد.

6. ضمنا نبايد ولايت مطلقه فقيه را با استبداد اشتباه گرفت … محدوده اعمال نظر و راي ولي فقيه مشخص و دائر مدار احكام اسلامي است ولي در حكومت هاي استبدادي، چيزي انسان مستبد را مقيد نمي كند!

پاسخ تفصیلی

  مطالعه بیشتر

  the14.ir/10518


  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *