شبهه قرآنی به وجود آمدن شیر از بین سرگین و خون

کد 6455

متن شبهه یا سوال:

قرآن سوره نحل: در دام‌ها قطعا برای شما عبرتی است از آنچه در شکم آن‌ها است. از میان سرگین و خون شیری ناب به شما می‌نوشانیم که برای نوشندگان گواراست.

واضح است که به وجود آمدن شیر از بین سرگین و خون سخنی بیهوده و غلط است.

پاسخ اجمالی

قبل از هر چیز، باید دانست که معنای صحیح آیه مدنظر چنین است: «و بى‌‏ترديد براى شما در دام‌‏ها عبرتى است، [عبرت در اينكه‏] از درون شكم آنان از ميان علف‌‏هاى هضم شده و خون، شيرى خالص و گوارا به شما مى‏‌نوشانيم كه براى نوشندگان گواراست». تعبیر موجود در این آیه، به این معنی نیست که شیر مستقیما از خون گرفته شده و از میان غذاهای لِه و هضم شده در میان شکم حیوان بیرون می‌آید! بلکه آیه در پی بیان این نکته است که مکانیزم ساخت و ساز شیر در بدن حیوانات را با زبانی ساده و در عین حال کاملا علمی برای مردمی عامی توضیح دهد.

فيزيولوژى امروز اين مطلب را ثابت كرده است كه هنگامى كه غذا در معده، هضم و آماده جذب مى‌‏گردد، در سطحى بسيار وسيع و گسترده در داخل معده و روده‌‏ها در برابر میليون‌ها رگ موئين قرار مى‏‌گيرد. در نتیجه، آنچه حیوان مى‏‌خورد، تبديل به فرث، و بعد از آن جذب بدن و تبديل به خون مى‌‏شود. اتفاقا تركيب شير نيز چيزى است حد وسط ميان خون و فرث، نه خون تصفيه شده است و نه غذاى هضم شده! اگر به مواد تشکیل دهنده شیر هم دقت کنیم، بخش مهمی از مسئله حل خواهد شد:

• پستان‌ها براى ساختن مواد پروتئينى شير، تنها از اسيدهاى امينه ذخيره شده بدن استفاده مى‌‏كند. این اسیدها از طریق زنجیره غذایی، ـ غذایی که توسط حیوان استفاده شده و از طریق روده و معده جذب خون می‌شود ـ تامین می‌گردد.

• بعضى از مواد شير در خون وجود ندارند و در غده‏‌هاى پستانى ساخته مى‌‏شوند (مانند كازوئين).

• بعضى قسمت‌هاى ديگر موجود در شير بدون تغيير از پلاسماى خون، از طريق ترشح وارد شير مى‏‌شوند (مانند انواع ويتامين‌ها، نمك طعام و فسفات‌ها).

• بعضى ديگر از مواد مانند قند موجود در شير (لاكتوز) از قند موجود در خون گرفته مى‏‌شود كه پستان‌ها روى آن فعاليت داشته و در اين تغيير و تبديل سهم مؤثرى دارند.

به طورى كه ملاحظه مى‏‌كنيد توليد شير نتيجه جذب مواد غذايى بوسيله خون و ارتباط مستقيم خون با غده‏‌هاى مخصوص ساختِ شیر مى‏‌باشد. نکته جالب توجه اينكه، دانشمندان مى‏‌گويند براى توليد يك ليتر شير در پستان حداقل بايد پانصد ليتر خون از اين عضو عبور كند، تا بتواند مواد لازم براى آن يك ليتر شير را از خون بگيرد! و براى توليد يك ليتر خون در عروق، بايد مواد غذايى زيادى از روده‌‏ها بگذرد!

با توجه به این نکات، است كه مفهوم «مِنْ بَيْنِ فَرْثٍ وَ دَمٍ/ از بین مواد غذایی هضم شده و خون» كاملا مشخص مى‏‌گردد.

پاسخ تفصیلی

ای کاش مطرح کننده شبهه فوق، قبل از هرچیز زحمت قدری مطالعه به خود می‌داد تا دچار چنین مغلطه و اشتباه فاحشی نشود!

در آیه 66 سوره مبارکه نحل، خدای متعال اینگونه می‌فرماید: «وَ إِنَّ لَكُمْ فِي الْأَنْعامِ لَعِبْرَةً نُسْقيكُمْ مِمَّا في‏ بُطُونِهِ مِنْ بَيْنِ فَرْثٍ وَ دَمٍ لَبَناً خالِصاً سائِغاً لِلشَّارِبين‏/ و بى‌‏ترديد براى شما در دام‌‏ها عبرتى است، [عبرت در اينكه‏] از درون شكم آنان از ميان «فرث» و «دم» شيرى خالص و گوارا به شما مى‏‌نوشانيم كه براى نوشندگان گواراست‏».

در آیه فوق، «فرث» به معنای سرگین ـ تفاله خارج شده از بدن ـ نیست بلکه «فرث» به معنای غذای هضم شده درون معده و روده حیوان است. آنچه که معنی «سرگین» می‌دهد «روث» است، نه «فرث». «دم» هم یعنی خون. با توجه به این نکات، معنای آیه چنین می‌شود که «و بى‏ترديد براى شما در دام‌‏ها عبرتى است، [عبرت در اينكه‏] از درون شكم آنان از ميان علف‌‏هاى هضم شده و خون، شيرى خالص و گوارا به شما مى‏‌نوشانيم كه براى نوشندگان گواراست‏».

اما نکته قابل توجه اینکه، امروزه بر همه روشن است که «از ميان علف‏‌هاى هضم شده و خون، شيرى خالص و گوارا به شما مى‏‌نوشانيم» به این معنی نیست که شیر مستقیما از خون گرفته شده و از میان غذاهای لِه و هضم شده در میان شکم حیوان بیرون می‌آید! بلکه آیه در پی بیان این نکته است که مکانیزم ساخت و ساز شیر در بدن حیوانات را با زبانی ساده و در عین حال کاملا علمی برای مردمی عامی توضیح دهد. دقت بفرمایید:

فيزيولوژى امروز اين مطلب را ثابت كرده است كه هنگامى كه غذا در معده، هضم و آماده جذب مى‏‌گردد، در سطحى بسيار وسيع و گسترده در داخل معده و روده‌‏ها در برابر مليون‌ها رگ موئين قرار مى‏‌گيرد. در نتیجه، آنچه حیوان مى‏‌خورد، تبديل به فرث، و بعد از آن جذب بدن و تبديل به خون مى‏‌شود. اتفاقا تركيب شير نيز چيزى است حد وسط ميان خون و فرث، نه خون تصفيه شده است و نه غذاى هضم شده! اگر به مواد تشکیل دهنده شیر دقت کنیم، بخش مهمی از مسئله حل خواهد شد. به این نکات توجه کنید:

• پستان‌ها براى ساختن مواد پروتئينى شير، تنها از اسيدهاى امينه ذخيره شده بدن استفاده مى‏‌كند. این اسیدها از طریق زنجیره غذایی، ـ غذایی که توسط حیوان استفاده شده و از طریق روده و معده جذب خون می‌شود ـ تامین می‌گردد.
• بعضى از مواد شير در خون وجود ندارند و در غده‌‏هاى پستانى ساخته مى‏‌شوند (مانند كازوئين).
• بعضى قسمت‌هاى ديگر موجود در شير بدون تغيير از پلاسماى خون، از طريق ترشح وارد شير مى‏‌شوند (مانند انواع ويتامين‌ها، نمك طعام و فسفات‌ها).
• بعضى ديگر از مواد مانند قند موجود در شير (لاكتوز) از قند موجود در خون گرفته مى‏‌شود كه پستان‌ها روى آن فعاليت داشته و در اين تغيير و تبديل سهم مؤثرى دارند.

به طورى كه ملاحظه مى‌‏كنيد توليد شير نتيجه جذب مواد غذايى بوسيله خون و ارتباط مستقيم خون با غده‏‌هاى مخصوص ساختِ شیر مى‏‌باشد، ولى جالب اينكه نه بوى خاص فرث و نه رنگ مخصوص خون هيچكدام به شير منتقل نمى‌‏شود بلكه با رنگ و عطر و بوى تازه‌‏اى از نوك پستان تراوش مى‏‌كند.

نکته جالب توجه دیگر اينكه، دانشمندان مى‌‏گويند براى توليد يك ليتر شير در پستان حداقل بايد پانصد ليتر خون از اين عضو عبور كند، تا بتواند مواد لازم براى آن يك ليتر شير را از خون بگيرد! و براى توليد يك ليتر خون در عروق، بايد مواد غذايى زيادى از روده‏‌ها بگذرد! (تفسیر نمونه/ج11/صص291ـ292)

با توجه به این نکات، است كه مفهوم «مِنْ بَيْنِ فَرْثٍ وَ دَمٍ/ از بین مواد غذایی هضم شده و خون» كاملا مشخص مى‏‌گردد.

  • shobhe_qurani_6455_1x1_web

مطالعه بیشتر

the14.ir/6455


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *