«حدیث کرون»؛ آیا این حدیث منسوب به امام علی (ع) است؟

کد 6383

متن شبهه یا سوال:

حدیث عجیبی که ٩٠٠ سال پیش نقل شده: ابو علی دبیزی (متولد ۵۶۵ ق) در کتاب عظائم الدهور ـ مکتبه امیرالمؤمنین (ع) علامه‌ امینی ـ از حضرت امیرالمؤمنین (ع) نقل کرده است: «در زمان بیستم، قرن‌ها و قرن‌ها و قرن‌هایی است و دنیا به «کورون» مبتلا می‌شود، به خاطر فعل (گناه) انسان‌های گمراه، این بیماری بزرگانشان را می‌میراند و کوچک‌ترها را زنده می‌گذارد؛ قدرتمندان از آن می‌ترسند و ضعفا از آن سالم نمی‌مانند. حلقوم و ریه‌ها را پر می‌کند؛ هیچ حجامتی نفعی برای آن ندارد و هر کس جلو دهانش را ببندد نیز به او حمله می‌کند؛ … شروعش از «خفاش چین» است و «روم» (ایتالیا) با ناله و ناراحتی به استقبالش می‌رود؛ اماکن از اهلش خالی می‌شود و تمام اقوام لشکریانشان را به کمک می‌گیرند علیه آن، «اروپا» از آن به ضجه در می‌آید… نمازها تعطیل می‌شود… سپس غم واندوه از امت برطرف می‌گردد با رجوع به سوی خدا و با تضرع به خدای متعال و صلوات بر انبیا و ائمه علیهم السلام، تتمه (و تمامی) حق می‌آید ـ کنایه از ظهور امام زمان (عج) ـ و باطن‌ها طلب نور می‌کنند با تضرع به سوی خدا و صلوات بر پیامبر و آلش».

پاسخ اجمالی

حدیث فوق جعلی است، چرا که:

1. نام مورخ یا محدثی به اسم «ابی علی دبیزی» در هیچ کتاب رجالی و حدیثی نیامده است. و این یعنی، از جهت علمی، «چنین شخصی در تاریخ وجود نداشته است».

2. کتابی به نام «عظائم الدهور» یا «عزائم الدهور» در هیچ منبع علمی، حتی غیر علمی دیده نمی‌شود. کتابخانه امیرالمومنین در نجف هم از وجود چنین کتابی در مجموعه خود اظهار بی‌اطلاعی کرده است. بنابراین «چنین کتابی وجود ندارد».

3. حضرت آیت الله بروجردی، در بررسی صحت و سقم یک روایت، به شاگردان خود می‌فرمودند: «به فضای صدور روایت دقت کنید». اگر بخواهیم فضای صدور این روایت را بررسی کنیم، در می‌یابیم که حدیث مورد ادعا، قاعدتا در 1400 سال قبل، در میان عده ای از اعراب بیان شده است. حال با کمی تامل می‌بینیم که در زمان و فضای فوق، اصلا کسی آشنایی با تاریخ میلادی نداشت، تا امیرالمومنین از تاریخ میلادی برای بیان پیشگویی خود استفاده کند، و این یعنی: «حدیث فوق جعلی است».

4. انتساب چنین ابیاتی که مملو از ایرادات وزنی و قافیه ای است به شخصیتی که در تمام طول تاریخ، به فصاحت در کلام مشهور است، توهینی آشکار خواهد بود.

حجت الاسلام کمال الدین فراهانی (روحانی در کلیپ) به مباحث مطرح شده پاسخ گفته و بیان کردند که فیلم سخنان ایشان درباره «حدیث کرون» تقطیع شده و ایشان در پی نقد این حدیث جعلی بوده اند.

معروف است که در بحبوحه انقلاب، ساواک شایعه ای را با این مضمون منتشر کرد که «امشب، عکس امام در ماه دیده خواهد شد». انگیزه شان از این شایعه هم چیزی جز سست کردن اعتقادات مردم نبود. حالا حکایت این روزهای «کرونایی» ماست. متن فوق هم شاید جدیدترین «کاردستی» جریان عملیات روانی آن‌هاست.

پاسخ تفصیلی

در پاسخ به شبهه فوق که از حدود یک ماه قبل در سایت‌های عربی منتشر شد، بیان دو نکته ضروری است:

نکته اول: حدیث فوق جعلی است، چرا که:

1. نام مورخ یا محدثی به اسم «ابی علی دبیزی» در هیچ کتاب رجالی نیامده است. از چنین شخصی حتی در سلسله سند ولو یک روایت هم، نامی برده نشده است. و این یعنی، از جهت علمی، «چنین شخصی در تاریخ وجود نداشته است»!

2. کتابی به نام «عظائم الدهور» یا «عزائم الدهور» در هیچ منبع علمی ـ مثل کتابخانه‌ها و نرم افزارها ـ و حتی غیر علمی ـ مثل سایت‌ها و فضای مجازی ـ دیده نمی‌شود. منتشرکنندگان متن فوق مدعی‌اند که کتاب مذکور، در کتابخانه امیرالمومنین در نجف موجود است، در حالی که مرکز مورد نظر هم از وجود چنین کتابی در مجموعه خود اظهار بی‌اطلاعی کرده است. این‌ها یعنی «چنین کتابی وجود ندارد»!

3. حضرت آیت الله بروجردی، در بررسی صحت و سقم یک روایت، به شاگردان خود می‌فرمودند: «به فضای صدور روایت دقت کنید». در این روایت، اگر بخواهیم فضای صدور روایت را بررسی کنیم، در می‌یابیم که حدیث مورد ادعا، قاعدتا در 1400 سال قبل، در میان عده ای از اعراب بیان شده است. حال با کمی تامل می‌بینیم که در زمان و فضای فوق، اصلا کسی آشنایی با تاریخ میلادی نداشت، تا امیرالمومنین از تاریخ میلادی برای بیان پیشگویی خود استفاده کند، به بیان دیگر، در هیچکدام از روایت‌های وارده از معصومین علیهم السلام، تاریخ میلادی بیان نشده است در حالی که متن فوق با تاریخ میلادی شروع می‌شود، که «در قرن بیستم کرونا جهان را فرا می گیرد»! و این یعنی: «حدیث فوق جعلی است» و «کسی که این روایت را جعل کرده یا غربی است و یا در فضای غرب زندگی می کند».

4. کسانی که با زبان روایات امام علی علیه السلام آشنایی دارند، بیان چنین اشعاری از کسی مانند امیرالمومنین علی علیه السلام را بسیار بعید می‌دانند. انتساب چنین ابیاتی که مملو از ایرادات وزنی و قافیه ای است به شخصیتی که در تمام طول تاریخ، به فصاحت در کلام مشهور است، توهینی آشکار خواهد بود.

لازم به ذکر است، شخصیت روحانی که در کلیپ به نقل حدیث می‌پردازد حجت الاسلام کمال الدین فراهانی نام دارد، وی در مصاحبه ای با خبرگزاری ایکنا به مباحث مطرح شده پاسخ گفته و بیان کردند که فیلم سخنان ایشان درباره «حدیث کرون» تقطیع شده و ایشان در پی نقد این حدیث جعلی بوده اند.

اما نکته دوم:

معروف است که در بحبوحه انقلاب، ساواک شایعه ای را با این مضمون منتشر کرد که «امشب، عکس امام در ماه دیده خواهد شد». انگیزه‌شان از این شایعه هم چیزی جز سست کردن اعتقادات مردم نبود. حالا حکایت این روزهای «کرونایی» ماست. دشمنان از همان روزهای اول تمام تلاششان را بکار بستند تا از آب گل آلود «کرونا»، ماهی خود را صید کنند. «آمار سازی در مورد مبتلایان و جان باختگان»، «متهم کردن نظام اسلامی به پنهان کاری»، «شبهه افکنی در روایات مربوط به قم و…»، «حمله به اعتقادات مردم در پی بسته شدن حرم‌ها» و ده‌ها مطلب دیگر، حاصل تلاش روزهای گذشته دشمن است. متن فوق هم شاید جدیدترین «کاردستی» جریان عملیات روانی آن‌هاست. اما اینکه در این متن جعلی به دنبال چه چیزی هستند، با اندک بررسی روشن می‌گردد. توجه بفرمایید:

1. اولین کارکرد متن فوق، «ترسیم فضای وحشت» است. اینکه «دنیا به کورون مبتلا می‌شود، به خاطر فعل (گناه) انسان‌های گمراه، این بیماری بزرگانشان را می‌میراند و کوچک‌ترها را زنده می‌گذارد؛ قدرتمندان از آن می‌ترسند و ضعفا از آن سالم نمی‌مانند. حلقوم و ریه‌ها را پر می‌کند» دقیقا در همین راستا ارزیابی می‌شود.

2. در وهله دوم، ایجاد فضای نا امیدی، و یأس از درمان کارکرد بعدی این متن است. «هیچ حجامتی نفعی برای آن ندارد و هر کس جلو دهانش را ببندد نیز به او حمله می‌کند»، یعنی تلاش بیهوده نکنید! هیچ درمان و پیشگیری ای کارساز نیست و همه شما به آن مبتلا خواهید شد. و این دقیقا برعکس آن چیزی است که دلسوزان نظام سلامت و پروتکل‌های بهداشتی به آن تاکید دارند.

3. در فراز آخر این متن، مهمترین کارکرد انحرافی آن نهفته است. آنجا که می‌نویسد: «سپس غم و اندوه از امت برطرف می‌گردد با رجوع به سوی خدا و با تضرع به خدای متعال و صلوات بر انبیا و ائمه علیهم السلام، تتمه (و تمامی) حق می‌آید ـ کنایه از ظهور امام زمان (عج) ـ و باطن‌ها طلب نور می‌کنند با تضرع به سوی خدا و صلوات بر پیامبر و آلش». آدرس غلط دادن درباره زمان ظهور و امیدوار کردن مردم به «ظهور قریب الوقوع» مسکن خطرناکی است که جز تخدیر ذهن مخاطب کارکرد دیگری ندارد. شاید به همین دلیل هم هست که در روایات از تعیین زمان مشخص برای ظهور، به شدت نهی شده است.

در تایید مطلب فوق بد نیست به اعتراف «هنری لیونر» که به عنوان فقیه دینی در دولت رژیم غاصب صهونیستی فعالیت می‌کند اشاره کنیم، وی در روزنامه «نیوز تلاویو» بیان کرد: «همکاران ما شبانه روز در شبکه های اجتماعی وایبر، واتساپ، اینستاگرام و… در حال تلاش برای تضعیف اسلام در بین جوامع مسلمان در سر تاسر جهان هستند».

هنری لیونر افزوده است ما با طراحی پیام های فارسی، عربی، ترکی، اردو و آوردن نام پیامبر اسلام و امامان آن‌ها در آخر پیام ها می‌نویسیم و تأکید می‌کنیم که حتما متن این پیام ها رو به تعدادی خاص ارسال کنند و طی مدتی خاصی معجزاتی را مشاهده کنند و با گذشت آن مدت زمان با عدم مشاهده معجزات آن را خرافات تلقی کرده و این گونه ایمانشان و اعتقادات دینی آنان دچار اخلال و تردیدهایی خواهیم کرد.

در نتیجه با اندکی دقت، به وضوح روشن می‌گردد که متن فوق جعلی است.

  مطالعه بیشتر

  the14.ir/6383


  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *