حالا فهمیدم چرا خمینی که از قضا هندی هم بوده روی تغییر آرم پرچم اینقدر پافشاری می‌کرد

کد : 10080

متن شبهه یا سوال:

10080

«حالا فهمیدم چرا خمینی که از قضا هندی هم بوده روی تغییر آرم  پرچم اینقد پافشاری میکرد»

پاسخ اجمالی

1. بر اساس شجره نامه تنظیمی حشمت الله ریاضی یزدی که در انتهای کتاب خاطرات آیت الله پسندیده آورده شده است، جد سیزدهم امام خمینی(س) به نام سیدحیدر موسوی صفوی اردبیلی کردی که از طرف پدر و مادر هر دو سید حسینی بود، در سال 766 از طرف عارف بزرگ میر سیدعلی همدانی جهت ارسال پیام نور و عرفان از ایران عازم کشمیر می شوند و اجداد حضرت امام در آن جا به کار تبلیغ دین به جد و جهد پرداخته و در این راه بعضا جان را فدا کرده و به فیض شهادت نائل آمده اند تا اینکه مرحوم سیداحمد جد حضرت امام عازم عتبات عالیات و نجف می شوند و از آنجا به ایران – خمین – می آیند.

2. علامت نشان داده شده علامت سیکهای هندی است و نه گاوپرستان هندی .

3. مسئله تشابه این آرم با آرم سیک‌های هندوستان حتی در زمان طراحی این آرم و در زمان حیات امام(ره) مطرح شد که بخاطر تفاوت‌های اساسی آن با آرم سیک‌ها، آرم جمهوری اسلامی مورد تائید امام(ره) قرار گرفت.

4. حمید ندیمی طراح آرم پرچم جمهوری اسلامی ایران در سال 59 در روزنامه جمهوری و کیهان می گوید:
« هلال‌های تعبیه‌شده در این آرم از نقش مبارکی ریشه می‌گیرد که حضرت رسول (ص) بارها با شمشیر مبارکشان به عنوان امضا بر روی شن‌ها ترسیم کرده‌اند. این طرح پنج بخش دارد که نشان‌دهنده پنج اصل دین است. اصل توحید را در حکم عمود دو ساقهء اصلی در میان خود دارد. علاوه بر کلمهء الله که در ترکیب اصلی آن دیده می‌شود، لااله‌الاالله نیز در آن مستتر است. جزء قائم میانی در ترکیب با شکل تشدید ( ّ ) که در خط فارسی و عربی نشانهء شدت است، شمشیر را تداعی می‌کند؛ این همان تعبیر کلمهء «حدید» است. تقارن‌های این آرم هم نشانهء تعادل و توازن است؛ این همان میزان است. بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی این آرم همان بیان کلمهء الله است که قالب و محتوا را در خود جای داده است. آرم به صورت کروی طراحی شد تا نشان‌دهنده پیام جهانی آن باشد. “

5. خاندا، نماد آئین سیک معرف بسیاری از اعتقادات پایه‌ای سیک است و بیانگر اصل دیگ و تیغ و فتح در دین سیک است که به شکل یک نشان‌واره نمایش داده شده‌است. این نشان‌واره مجموعه‌ای از نماد سه شیء مختلف است:
– یک شمشیر خاندای دو تیغه در مرکز.
– یک چاکرام (جنگ‌افزار دایره‌ای شکل که در جنگ تن‌به‌تن و برای پرتاب بکار می‌رود.)
– دو شمشیر یک‌تیغه (کیرپان) که در دو طرف چاکرام و خاندا قرار گرفته‌اند.

پاسخ تفصیلی

  مطالعه بیشتر

  کانال تلگرام آنتی شبهه

  yon.ir/SCkQ

  yon.ir/sikHendoo

  yon.ir/Tashaboh

  yon.ir/armParcham

  http://yon.ir/9jWd

  the14.ir/10080


  برچسب ها: , , , , , ,
  1 پاسخ
  1. آرش
   آرش گفته:

   با سلام و تشکر فراوان بابت مطالب خوب و آموزندتون،
   اگر امکانش هست میشه ریشه اولین نماد جمهوری اسلامی ایران(مشت گره کرده و ستاره ها) را برامون بگین و اینکه علت کنار گذاشتنش چی بوده،
   بازم ممنون از سایت خوبتون

   پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *