سوء استفاده رسانه ای از تظاهرات ضد ایرانی در برابر سفارت ایران در کابل

کد : 10512

متن شبهه یا سوال:

مرگ بر ایران در افغانستان
کلا وقتی بیش از حد بها بدی نتیجش میشه این …

 

10512

پاسخ اجمالی

1. تصویر فوق مربوط به سال ۹۱ می‌باشد.

2. اين تصوير مربوط به سال ٩١ مي باشد كه جمعيتي حدود ١٠٠ نفر را تشكيل مي دادند. (عکس از فاصله نزدیک و زوایه دوربین پایین است برای آنکه جمعیت اندک تظاهرات کنندگان زیاد نمایش داده شود)

3. توهین و اعتراض عده قلیلی از افغان ها علیه ایران را نمی‌توان به تمام مردم افغان تعمیم داد. این اعتراضات بخاطر اعدام افغان های قاچاقچی مواد مخدر در ایران بود.

4. در همان زمان در مشهد هزاران تن از مهاجران افغان مقیم مشهد مقدس، با در دست داشتن عکس های مقام معظم رهبری، حامد کرزی و حمل پارچه نوشته ها و پلاکاردها با راهپیمایی از چهار راه شهدا به طرف میدان راه آهن از معترضینِ علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام برائت کردند.

پاسخ تفصیلی

1. اين تصوير مربوط به سال ٩١ مي باشد كه جمعيتي حدود ١٠٠ نفر را تشكيل مي دادند. (عکس از فاصله نزدیک و زوایه دوربین پایین است برای آنکه جمعیت اندک تظاهرات کنندگان زیاد نمایش داده شود)

2. در افغانستان گروه هاي ضد شيعي وجود دارند كه هر از چندگاهي نسبت به اعتقادات شيعي و البته نفوذ فكري ايران اعتراض مي كنند.

3. اعتراض كنندگان به اعدام هاي افغان ها در ايران و نفوذ فرهنگي و اعتقادي ايران در افغانستان اعتراض داشتند.
ولي بايد توجه كرد: بيشتر افغان هايي كه در ايران به اعدام محكوم شدند متاسفانه به دليل قاچاق مواد مخدر بوده است.

4. در شهرهاي مشهد، تهران، يزد، قم و… بسياري از افغان هاي عزيز در صحت و سلامت زندگي مي‌كنند.

5. به گزارش خبرگزاری افغان ایرکا؛ « … مهاجران افغان مقیم مشهد مقدس با برپایی یک تظاهرات باشکوه خشم و انزجار خود را نسبت به عملکرد نیروهای غربی و تلاش استکبار جهانی و عوامل آن برای تفرقه افکنی میان دو کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان به نمایش گذاشتند … هزاران تن از مهاجران افغان مقیم مشهد مقدس ، با در دست داشتن عکس های مقام معظم رهبری، حامد کرزی و حمل پارچه نوشته ها و پلاکاردها با راهپیمایی از چهار راه شهدا به طرف میدان راه آهن اعلام کردند: کسانی که در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل تجمع و به پرچم جمهوری اسلامی ایران که کلمه طیبه (الله) در آن درج است و نیز مقامات جمهوری اسلامی اهانت کردند، تحریک شدگان و فریب خوردگان استکبار جهانی هستند. تظاهرکنندگان ضمن قدردانی از خدمات و همکاری های جمهوری اسلامی ایران با مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان طی چند دهه گذشته، بر دوستی و برادری دیرینه و دوامدار دو ملت و دولت تاکید کردند.»

6. آنچه مسلم است نفوذ فرهنگي و فكري را نمي توان متوقف نمود! آن هم زماني كه دو كشور همسايه باشند و مردمانشان در رفت و آمد.
رييس كتابخانه كميته امداد در افغانستان كه از قضا افغان تبار هم هست مي گويد: «مسلما من خوشحال مي شدم اگر آمريكايي ها يك چنين كمك هايي به ما مي كردند ولي اينطور نيست. به همين خاطر من از كمك هاي ايران استفاده مي كنم.»

7. از طرفي همانطور كه گفته شد اينگونه اقدامات را گروهاي ضد شيعي و مخالف ايران ترتيب مي دهند.
ليكن كشور افغانستان در سال ٢٠١٣ بيش از ٤ ميليون جمعيت شيعه داشته و از ٢٨ ميليون اهل سنت و غير مسلمان هم كساني هستند كه از محصولات فرهنگي و ادبي ايران استفاده مي كنند…

8. رييس جمهور وقت افغانستان، حامد كرزي نيز در واكنش به اين تظاهرات كوچك بيان نموده بود كه: تظاهرات علیه یک کشور دوست و برادر به نظر من کار درستی نیست.

9. ما به اصطلاحا وطن پرستان دو كشور كه اهدافشان مشخص است مي گوييم: وطن پرست واقعي آن جوان افغان و ايراني هستند كه از هر مذهبي دوشادوش هم براي صيانت از دين و كيانشان مي@جنگند.

  • 10512_web

مطالعه بیشتر

afghanirca.com/newsIn.php?id=3674

afghanpaper.com/nbody.php?id=9985

bultannews.com/fa/news/110413

the14.ir/10512


برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *