تاثير گره زدن سبزه در گشايش بخت

کد 4724

متن شبهه یا سوال:

آیا گره زدن سبزه برای گشایش بخت و یا ارتباط آن با تعجیل در ظهور معتبر است؟

پاسخ اجمالی

از نگاه بسیاری از مردم، گره زدن سبزه در روز ۱۳ فروردین یکی از آیین های باستانی برای بهره گرفتن از طبیعت به جهت گشایش بخت جوانان و ازدواج آن هاست.
برخی نیز معتقد بودند که: دختر که رسید به بیست باید به حالش گریست!! و دختران در این شرایط باید از طبیعت برای رفع نحسی از دامانشان بهره بگیرند.

در ایران باستان، به دلیل اینکه آیین خاصی برای عقد و ازدواج وجود نداشته از گره زدن دو شاخه توسط عروس و داماد استفاده می‌شد. در حقیقت با توجه به این تعبیر و به فرض صحت آن، گره زدن سبزه، نماد ازدواج و بیانگر علقه زوجیت بوده است. نه اینکه آیینی برای گشایش بخت و انتقال گره های زندگی به طبیعت باشد!

از منظر دینی نیز نه تنها روایتی در این خصوص یافت نشد بلکه فایده ای برای این موضوع نیز متصور نیست چه رسد به اینکه با گره زدن به سبزه ها و تعجیل در ظهور حضرت ولی عصر (عج) پیوند برقرار کنیم!

پاسخ تفصیلی

از نگاه بسیاری از مردم، گره زدن سبزه در روز ۱۳ فروردین، یکی از آیین های باستانی برای بهره گرفتن از طبیعت به جهت گشایش بخت جوانان و ازدواج آن هاست. این عده معتقدند: با گره زدن سبزه ها، گره های زندگی را به طبیعت منتقل می‌کنیم. در ایران باستان، به دلیل اینکه آیین خاصی برای عقد و ازدواج وجود نداشته از گره زدن دو شاخه توسط عروس و داماد استفاده می‌شد.

در حقیقت به این تعبیر و به فرض صحت آن، گره زدن سبزه، نماد ازدواج و بیانگر علقه زوجیت بوده است. نه اینکه آیینی برای گشایش بخت و انتقال گره های زندگی به طبیعت باشد!

عده ای نیز بر این باورند: از آنجا که در گذشته، دختران همیشه در خانه ها ساکن بودند مهم ترین آمال و آرزوی هر دختری یافتن همسری خوب و مناسب بوده است و در همین راستا مثلی وجود داشت که: «دختر که رسید به بیست، با نشست و به حالش گریست» لذا دختران عموما در سنین ۱۶ یا ۱۷ باید به خانه بخت می‌رفتند که اگر این اتفاق رخ نمی‌داد، دختران سفره های نذری پهن می‌کردند، سبزه گره می‌زدند و از طبیعت و نیروهای غیبی مدد می‌گرفتند تا نحسی از بختشان برود و شوهری برایشان پیدا شود.

در سال های اخیر نیز عده ای از منتظران ظهور حضرت حجت (عج) نیز، گره زدن سبزه را برای تعجیل در ظهور آن حضرت به کار می‌برند و دعای ظهور می‌کنند. اما باید گفت: برای گره زدن سبزه نه تنها فایده دینی متصور نیست بلکه امری بیهوده تلقی می‌شود. چه اینکه اگر فضای سبز مربوط به اماکن عمومی و یا ملک خصوصی باشد که گاهی حتی از مردم خواسته می‌شود تا به فضای سبز وارد نشوند؛ این کار اساسا جایز نخواهد بود. به عبارت بهتر اگر گره زدن سبزه موجب خسارت به اموال عمومی یا شخصی و یا بدعت در دین نشود مباح خواهد بود. پر واضح است که پیوند گره زدن سبزه با مسائل دینی، قرابت شدیدی با بدعت در دین خواهد داشت و در حرمت بدعت شکی نیست.

به نظر می‌رسد حتی اگر از نگاه آیین باستانی که قبلا توضیح داده شد نیز به موضوع بنگریم. گره زدن سبزه، نماد پیوند زناشویی و چیزی مانند عقد زوجیت بوده است و در شرایط امروز که صیغه عقد نکاح وجود دارد این موضوع نیز عبث و منتفی می‌باشد.

در نهایت شایسته و نیکوست که در روز سیزدهم فروردین نیز، با استمداد از حضرت حق تعالی برای گشایش امور و فرج حضرت صاحب الزمان(عج) دعا کنیم و به جای گره زدن، همراه با فرزندان و خانواده هایمان سبزه و گیاه بکاریم تا نه تنها موجب خسارتی به طبیعت و آسیب به گیاهان نشویم بلکه در شادابی آن سهمی بسزا داشته باشیم.

  مطالعه بیشتر

  the14.ir/4724


  برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *