امام موسی صدر حامی موسیقی، گریزان از دستبوسی، حامی حضور فعال زنان در جامعه

کد : 10122

متن شبهه یا سوال:

10122

مردی که «50 سالِ پیش» از «امروزِ» ما «50 سال جلوتر» بود!
امام موسی صدر حامی موسیقی، گریزان از دستبوسی، حامی حضور فعال زنان در جامعه

پاسخ اجمالی

در دیدگاه امام موسی صدر در مورد موسیقی ، دست بوسی و حضور بانوان تفاوتی با نظرات بسیاری از علمای هم عصر ایشان وجود ندارد.

و اما شهرت و جاودانگی ایشان به خاطر نظر در مورد موسیقی و دست بوسی و… به گونه ای که در شبهه آمده است نیست.

پاسخ تفصیلی

– امام موسی صدر یک شخصیت نخبه و فراتر از زمان خویش هستند به دلیل جامعیت ایشان که عالمی عامل و مجاهدی آگاه به زمان بود؛

اما این جاودانگی ایشان به خاطر نظر در مورد موسیقی و دست بوسی و… به گونه ای که در شبهه آمده است نیست؛ زیرا در دیدگاه ایشان در مورد موسیقی ، دست بوسی و حضور بانوان تفاوتی با نظرات بسیاری از علمای هم عصر ایشان ندیدیم؛ «البته برخی مراجع موسیقی را کلا حرام می دانند ، اما بسیاری از علما و مراجع برخی اشکال موسیقی را حلال و برخی را حرام دانسته اند»

به نظر می رسد:
موج سواری طرفداران برخی احزاب برای توجیح کنسرت و جلب آراء مردم در انتخابات آتی می تواند توجیح سوء استفاده و نشر این چنینی این نظرات بزرگان ما در شرایط فعلی جامعه باشد؛
1. اما در مورد دست بوسی که آیا ایشان گریزان بوده اند و یا خیر منبع معتبری یافت نشد. اما باید گفت در عصر حاضر هستند علمایی که نمیگذارند کسی دست آنها را ببوسد ، اساسا باید گفت هیچ عالمی یا شخصیت دینی راضی به این عمل نیست این مردم هستند که با این کار میخواهند ابراز ارادت کنند.
(که جایز بودن دستبوسی و همچنین فرق دستبوسی بین عالم و فاسق در کد 11055 در همین سایت بیان شد)

خود امام موسی صدر آن روزها که در هسته‌ی سیاسی‌ فعالیت‌های‌ زیرزمینی‌ سِمَت‌ برجسته‌ و رهبری‌ داشتند ، دست استادش را در دیداری در ایران بوسیده است.
2. و اما در مورد حضور زنان در جامعه :
ایشان بر حضور زن مقید به پوشش اسلامی تاکید داشته اند ، همان گونه که امام خمینی (ره) و بسیاری از علما بر حضور بانوان با پوشش اسلامی در جامعه تاکید داشته اند؛

بخشی از دیدگاه های فعالیت اجتماعی زن و حجاب از نگاه امام موسی صدر؛
«می‌گفت ما زنان را درگیر فعالیت‌های اجتماعی می‌کنیم تا آرام آرام در مسیر حرکت‌های مطلوب اجتماعی، متوجه حقایق دیگری در عالم شوند و دنیا را تنها در لباس نو خریدن و آرایش کردن و از این میهمانی به آن میهمانی رفتن نبیند، تا بفهمند در زندگی چیزهای دیگری هم هست.

مطابق گفتار آسمانی خالق آدمی که به زنان می‌گوید: «وقتی بیرون می‌آیید زنانگی‌تان را بروز ندهید و برانگیزاننده حرف نزنید که اگر این‌گونه باشید، اولین چیزی که مردان در شما می‌بینند زنانگی است و سایر توانمندی‌هایتان پنهان می‌شود» به پوشش و حجاب و عفت توصیه می‌کرد و معتقد بود که این حجاب قالب و ظاهر است و باطن آنکه مهم‌تر است، عفت وحیاست که اصلی فرهنگی درتمام فرهنگ‌هاست. و این گونه بود که پوشش را دست و پاگیر نمی‌دانست چرا که آن را وسیله‌ای برای بروز توانمندی‌های ارزشی زنان در جامعه می‌شناخت. »

3. اما نظر ایشان در مورد موسیقی؛

ایشان به خواهر زاده اش آقای صادق طباطبایی فرموده اند: موسیقی ایران و جهان را یاد بگیر و در همین جا یادآوری کرده اند که : موسیقی ذاتاً حرام نیست، حتی در صدر اسلام هم افراد با آلات موسیقی نواهایی را می‌نواختند و مردم را برای جنگ تهییج می‌کردند. آنچه حرام است برخی اشکال موسیقی است که جنبۀ تخدیری دارد، اما موسیقی‌ای که موجب حرکت در جامعه می‌شود، حرام نیست.
(در بین علما در طول اعصار نمیتوان کسی را یافت که مطلقا هر موسیقی را را حلال بداند)

  مطالعه بیشتر

  کانال تلکرامی پاسخ به شبهات

  yon.ir/Dbosi01

  yon.ir/Dbosi02

  yon.ir/feZAN

  yon.ir/MosighiS

  the14.ir/10122


  برچسب ها: , , , , , ,
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *