اسلام همان داعش است، قرآن می‌گوید دست زن و مرد سارق را قطع کنید

کد شبهه : 11008

متن شبهه یا سوال:

تعارضات اسلام با داعش کجاست؟ در حالیکه در آیه 38 سوره مائده آمده: دستان مرد و زن دزد را به سزای آنچه کرده اند بعنوان کیفری از جانب خدا قطع کنید.

پاسخ اجمالی

باید توجه داشت که قطع دست سارق براساس ایات دقیق قرآن و دستور خداوند میباشد.

گروه داعش قوانین خودساخته ای دارند که هر لحظه ممکن است بنا به سلیقه شخصی تغییر کند اما حدود الهی قوانین ثابت و مشخصی بوده و هستند.

حدود الهی زمانی اجرا میشوند که شخص مجازات شونده مرتکب ظلم و کار قبیحی شود و آن عمل قبیح را تمام عقلای عالم قبیح و زشت میدانند و سلیقه ای نیست.
اما اعمالی که گروه داعش انجام میدهند علیه مردم بی گناه و مظلوم بوده و خودش ظلم میباشد.

در حدود الهی شرایط و ضوابطی وجود دارد که اگر وارد کننده ی شبهه به آنها آگاه بود چنین مقایسه ای انجام نمیداد.

چه در مقام اثبات حدود الهی از جمله قطع دست و چه در مقام اجرای حدود و حکم الهی شرایط خاص و سختی وجود دارد که به راحتی و برای هر شخصی محقق نخواهد شد.

پاسخ تفصیلی

نخست توجه کنید که انچه از مجموع روایات اسلامی استفاده می شود این است که اجرای این حد اسلامی یعنی بریدن دست دارای شرایطی است که بدون وجود ان شرایط اقدام به آن کار جایز نیست ،
1.سارق به حد بلوغ شرعی رسیده باشد.
2.سارق در حال سرقت عاقل باشد.
3.سارق با تهدید و اجبار وادار به سرقت نشده باشد.
4.سارق قاصد باشد.
5.سارق بداند و ملتفت باشد که مال غیر است.
6.سارق بداند و ملتفت باشد که ربودن آن حرام است.
7.صاحب مال، مال را در حرز وجایگاه مخفی قرار داده باشد.
8.سارق به تنهایی یا با کمک دیگری هتک حرز کرده باشد.
9.به اندازه نصاب یعنی 5/4 نخود طلای مسکوک که به صورت پول معامله می‌شود یا ارزش آن به آن مقدار باشد، در هر صورت پول معامله ‌شود یا ارزش آن به آن مقدار باشد و در هر بار سرقت شود.
10.سارق مضطر نباشد.
11.سارق پدر صاحب مال نباشد.
12.سرقت در سال قحطی صورت نگرفته باشد.
13.حرز و محل نگهداری مال، از سارق غصب نشده باشد.
14.سارق مال را به عنوان دزدی برداشته باشد.
15.مال مسروق در حرز متناسب نگهداری شده باشد.
16.مال مسروق از اموال دولتی و وقف و مانند آن که مالک شخصی ندارد نباشد.
17.سرقت مال به صورت مخفیانه و سری انجام گرفته باشد.

شرح لمعه،شهید ثانی،ج9 ص221 به بعد

با توجه به این شرایط بدست می آید که چقدر مشمولان شمول حکم کم و اندک می شوند. پس همینطور نمی شود بدون احراز شرایط بالا و بمجرد دزدی کردن دست کسی را قطع نمود.

اوّلاً: هر سارقى مشمول آن نخواهد شد، بلکه تنها یک دسته از سارقان خطرناک هستند که رسماً مشمول آن مى شوند.
ثانیاً: با توجه به این که راه اثبات جرم در اسلام شرائط خاصى دارد، این موضوع باز هم تقلیل پیدا مى کند.
ثالثاً: بسیارى از ایرادهائى که افراد کم اطلاع بر قوانین اسلام مى گیرند، به خاطر آن است که یک حکم را به طور مستقل و منهاى تمام احکام دیگر مورد بررسى قرار مى دهند.
باید برای اجرای حکم تمام این جوانب را در نظر گرفت.

اگر توجه داشته باشیم که: اسلام، تنها این یک حکم نیست بلکه مجموعه احکامى است که پیاده شدن آن در یک اجتماع سبب اجراى عدالت اجتماعى، مبارزه با فقر، تعلیم و تربیت صحیح، آموزش و پرورش کافى، آگاهى و بیدارى، و تقوا مى گردد، بنابراین احکام اسلامی هم جنبه فردی و هم جنبه اجتماعی را در بر میگیرد ، چه بسا دزدی کسی طبعاتی بسی بیشتر از یک دزدی معمولی را داشته باشد و باعث خراب شدن یک یا چند زندگی ویا … شود که باید برای جلوگیری از رفتارهای هنجار شکنانه اجتماعی قدرت بازدارنده ای وجود داشته باشد تا بتوان جلوی دزدی ، قتل ، فساد و … را گرفت. که این رفتارهای بازدارنده مخصوص به ایران و اسلام نیست بلکه هر اجتماع کوچکی برای ناهنجاری ها و افراد هنجار شکن مجازات تعیین میکند و قوانین بازدارنده ای را تدوین می نماید ، چرا که این حکمی است عقلی و در صورت عدم وجود ناهنجاری ها بی عدالتی ها و … آن سیستم ، مجموعه ، کشور و … را فرا میگیرد.

برای همین است که پیغمبر اکرم (ص) فرمودند:
« اجرای هر نوع حدی از بارش چهل شبانه روز بهتر است»
وسائل الشیعه ،ج18 ص307

مفهوم این روایت این است که همانطور که باران رحمت خداوند است حدود الهی نیز نوعی رحمت است که همچون باران جامعه را شستشو می دهد و اجتماع را از آلودگی ها پاک می کند.

اجرای حد سارق نیز در صورتی که تمام شرایطش که در بالا امد باشد نوعی رحمت است که سبب پاکسازی اجتماع از مفاسد و برقراری امنیت در جامعه می شود لذا می بینیم که در روایات اسلامی که فلسفه حدود را بیان می کند سخنی از انتقام و خشونت و مانند آن نیست بلکه سخن از محبت و رحمت و اقامه عدل و سیراب کردن جامعه اسلامی و مانند آن است .

در آخر لازم است گفته شود اسلام اصیل و آموزهای آن را باید از مکتب اهل بیت گرفت .کارهایی که داعش انجام می دهد ربطی به اسلام ندارد

مطالعه بیشتر

the14.ir/11008


برچسب ها: , , , , , , , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *