ازهرکس می‌پرسی چرا روزه می‌گیری همان جواب نخ نمای همیشگی رامی‌دهد

کد شبهه : 11003

متن شبهه یا سوال:

«ازهرکس میپرسی چراروزه میگیری همان جواب نخ نمای همیشگی رامیدهد :
برای همدردی باضعفا وگرسنگان !
کدام مستمند؟
کدام کودک خیابانی ؟
کدام زن بی پناه صبح بیدار میشود پای سفره ای هفتادرنگ مینشیند و تا خرخره میخورد و بعد تا غروب در خنکای کولر میخوابد و هنگام افطار باز بساط غذای رنگارنگ پهن میکند ؟
گرسنگی کشیدن من و تو کدام گرسنه راسیر میکند ؟
دروغ نگفتن و فرونبردن گردوخاک غلیظ به حلق ، کدام بچه یتیم را لباس میپوشاند؟
كمى فكر كنید …

جاى اینكه شما ببینید گرسنگان چه حالى دارند ، به گرسنگان نشان دهید سیرى چه حسى است!»

پاسخ تفصیلی

1. خداوند روزه را واجب کرده و تکلیف بنده در مقابل خدایش است ؛ دلایل و آثار زیاد روزه همگی در درجات بعد قرار دارند .

«آیه ۱۸۳ سوره بقره»

2. نویسنده با انکار احکام الهی اصرار دارد معتقدین و روزه داران را مرفه ، متظاهر و بی درد نشان دهد ! در حالی که مومنین روزه دار عموما از اقشار متوسط و ضعیف جامعه و متعهد به همنوعان هستند!

3. درک حال گرسنگان تنها یکی از ابعاد اجتماعی روزه است که فرد با ناتوانی از بهره گرفتن از امکاناتش ، درک بهتری از گرسنگان و تشنگان خواهد داشت و دلش با آنان نزدیک تر و نرم تر می شود.

4. آداب روزه را خالق هستی و دانای کل اعلام نموده و قرار نیست تمام آنها کارکرد سیر کردن گرسنگان را داشته باشند ! بلکه این امور از ابعاد فردی روزه و جهت خود روزه دار هستند.

5. از زیباترین سنتهای اسلامی در رمضان اطعام روزه داران است ولو با خرما و جرعه ای آب و خداوند برای آن ثوابی چون آزاد کردن بنده در نظر گرفته است.

6. یکی از شاخص ترین دستورات اسلام ، یاری نیازمندان و اطعام گرسنگان است که نویسنده با مغالطه تلاش کرده آن را انکار کند و موفق نیز نبوده است!

7. در کنار احکامی مثل روزه و نماز , دادن خمس و زکات نیز واجب است , و اگر به تعبیر حضرت علی مردم خمس و زکات واجب خود را می دادند , در جامعه فقیری پیدا نمی شد.

8. اسلام دینی هم فردی و هم اجتماعی است و هم دینی که ترویج علم گرایی و انسانیت در آن بی همتاست, به خلاف دینهای دیگر مثل مسیحیت , لذا کپی سکولاریسم از مسیحیت به اسلام و نشان دادن آن به عنوان دینی بسته و تک بعدی , که منشا به وجود آمدن سکولار در اروپا , به خاطر مشکلات فراوان مسیحیت در علم و اجتماع و.. بود , کاری است ناشیانه , که نشان از آگاهی افراد گوینده به مبانی دین اسلام عزیز دارد

9. همانطور که بیان شد دلیل اصلی روزه همان عبودیت و تعبد از دستور خداوند متعال است اما به مرور زمان دانشمندان حکمت های بسیاری برای آنها کشف میکنند هرچند کشف یا عدم کشف این حکمت ها تاثیری در روزه گرفتن یا نگرفتن ما ندارد.

فلسفه روزه داری، تکامل جسم و روح است، چرا که گفته اند: عقل سالم در بدن سالم است. دانشمندان اسلامی و غیر اسلامی در این باره جزوات و کتاب‌های زیادی نوشته‌اند و برخی از آثار آن را بیان کرده‌اند که از جمله آن می‌توان به: رفع سوءهاضمه، تقویت بهداشت عمومی، جلوگیری از آپاندیس، پاک سازی مجاری ادرار، رفع بیماری ها و امراض و دفع چربی های زاید اشاره کرد.

روزه تمام دستگاه های بدن، بافت ها، رگ ها، غده ها، اعصاب، اجزای بدن، روده ها و شرایین را از خستگی بیرون می آورد، زیرا در اثر عملیات مداوم و شبانه روزی، قسمت های مختلف بدن، سست و ضعیف می گردد. ذکر این نکته لازم است که استراحت بدن به معنای آن نیست که از عمل باز می ماند، بلکه معنای آن این است که از سرعت عمل خود می کاهد تا استراحت کند و خستگی خود را بگیرد و بدین ترتیب روزه، ضعف، احتقان (بند آمدن بول)، چاقی بدن، تصلب شرایین، زخم معده و امتلای آن را برطرف می سازد. درست به همین دلیل است که می گوییم، روزه عمر را طولانی می کند، به جسم نشاط می دهد و انسان را از کسلی و سستی نجات می بخشد و از امراض و دردها رها می کند.

مطالعه بیشتر

tebyan.net/newmobile.aspx?pid=159228

islamquest.net/fa/archive/question/fa14615

aviny.com/occasion/islamic/ramazan/91/tasir.aspx

tebyan.net/newindex.aspx?pid=135998

maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,3378

the14.ir/11003


برچسب ها: , , , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *