آیت الله طالقانی: حتی برای زن‌های مسلمان هم در حجاب اجباری نیست!

کد : 11046

متن شبهه یا سوال :

«سخنان آیت الله طالقانی در مود حجاب در روزنامه اطلاعات ، مورخ 20 اسفند 1357 : «حتی برای زن‌های مسلمان هم در حجاب اجباری نیست چه برسد به اقلیت‌های مذهبی… ما نمی‌گوییم زن‌ها به ادارات نروند و هیچ کس هم نمی‌گوید … زنان عضو فعال اجتماع ما هستند … اسلام و قرآن و مراجع دین می‌خواهند شخصیت زن حفظ شود. هیچ اجباری هم در کار نیست. مگر در دهات ما از صدر اسلام تا کنون زنان ما چگونه زندگی می‌کردند؟ مگر چادر می‌پوشیدند؟ … کِی در این راهپیمایی‌ها زنان ما را مجبور کرده که با حجاب یا بی‌حجاب بیایند؟ نه در زمان پیامبر نه ائمه معصومین چیزی بنام حجاب اجباری نبوده ،این حكم اجبار یك حكم من در آوردی است كه نه تنها عفاف و پاكی را در جامعه رواج نخواهد داد بلكه موجب گسترش فساد و فحشا در كل جامعه خواهد شد ، در اصل دین اكراه و اجبار نیست چه برسد به فروع آن، دین سرنیز ه ای به قلب كسی راه نخواهد داشت می ترسم روزی برسد كه غارت بیت المال و فقر و فلاكت عادی شود و موضوع حساس جامعه بشود دو تار موی زن كه زیر روسری است یا بیرون آن…»

پاسخ اجمالی

۱. در متن شبهه، سخنان آیت الله طالقانی گزینشی و بریده نقل شده است.

۲. نیمی از شبهه جعلی بوده و در متن اصلی سخنرانی ایشان موجود نیست.

۳. امام خمینی(ره) روز 21 اسفند، موضع‎گیری اصلی آیت‎الله طالقانی (نه آنچه در متن به دروغ جعل شده) در مورد حجاب را تأیید كردند.

پاسخ تفصیلی

1. این مصاحبه در 20 اسفند 57 ، یعنی کمتر از یک ماه پس از پیروزی انقلاب انجام شده است .

2. پس از سخنان 16 اسفند امام (ره) در لزوم رعایت حجاب زنان مسلمان در جامعه و ادارات ، برخی اقدام به اعتراضاتی نموده و طرفداران حجاب نیز اقدام به پاسخگویی نمودند که تنش هایی در جامعه ایجاد شد. این مصاحبه در آن شرایط و جهت رفع التهاب از جامعه ایراد شده است.

3. در این زمان هنوز رفراندوم جمهوری اسلامی (12 فروردین 58) برگزار نشده تا قوانین اسلام که مبنای نظام است برای آحاد ملت الزامی باشد ، بلکه در این زمان جنبه ارشادی دارد .

4. در متن شبهه، سخنان آیت الله طالقانی گزینشی و بریده نقل شده است.

5. ایشان بیان کردند:
«… ساخته من و فقیه و دیگران نیست ؛ این نص صریح قرآن است. آن قدری كه قرآن مجید بیان كرده ، نه ما می توانیم از حدود آن خارج شویم و نه زنانی كه معتقد به این كتاب بزرگ آسمانی هستند.»

6. نیمی از شبهه جعلی بوده و در متن اصلی سخنرانی ایشان موجود نیست!
یعنی از عبارت : «نه در زمان پیامبر نه ائمه معصومین چیزی به نام حجاب اجباری نبوده …» تا پایان متن شبهه ! جعلی بوده و به سخنان ایشان اضافه شده است.

7. امام خمینی(ره) نیز روز 21 اسفند، این موضع‎گیری آیت‎الله طالقانی در مورد حجاب را تأیید كردند .

8. با مرور عبارات اضافه شده می توان دریافت که نویسنده ادعاها و مغلطه های امروزی طیف فکری خود را به مرحوم آیت الله طالقانی منتسب نموده است تا وجاهتی برایشان حاصل نماید!

9. این مصاحبه در روزنامه اطلاعات منتشر شده اما در برخی از نسخه های منتشره شبهه ، روزنامه کیهان به عنوان منبع درج شده است!

10. در رابطه با این بخش “… می ترسم روزی برسد كه غارت بیت المال و فقر و فلاكت عادی شود و موضوع حساس جامعه بشود دو تار موی زن كه زیر روسری است یا بیرون آن …” با اینکه در متن سخنرانی ایشان نیست و بصورت جعلی به آن اضافه شده ، ولی در فضای مجازی امروزه خیلی مطرح میشود که ؛
بدحجابی بیشتر است یا دزدی؟!
بدحجابی بدتر است یا اختلاس؟!
در یک جواب کوتاه باید بیان نمود: هر خطا و گناهی به جای خود مذموم است و تطهیر بد حجابی با اختلاس و دزدی و بالعکس ممکن نیست ! هر کدام آسیب های خاص خود را برای جامعه دارند و هر دو از نگاه شرع و قانون ناپسند هستند .

مطالعه بیشتر

yon.ir/talqani

tebyan.net/newindex.aspx?pid=257157

shayeaat.ir/post/136

the14.ir/11046


برچسب ها: , , , , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *