آیا تولد در بتخانه افتخار داد؟!

کد 4689

متن شبهه یا سوال:

«شیعیان یکی از معجزات الله را ((تولد علی در کعبه)) می‌دانند! و به آن تا سرحد عرق ملی افتخار می‌کنند!
اما آیا این متعصبان خشک مغز فقط برای چند لحظه واقعا روی آن فکر کرده اند!؟
که چگونه سنگ های کعبه شکافته شد و فاطمه بنت اسد در کعبه علی را به دنیا آورد!؟

اما بحث اصلی؛
تاریخ تولد محمد: روز جمعه ۱۷ ربیع الاول سال عام الفیل و مقارن با سال ۵۶۷ میلادی است.
تاریخ تولد علی: روز جمعه ۱۳ رجب در سال عام الفیل و در حدود سال ۵۹۹ میلادی ۳۰ سال بعد از تولد محمد
یعنی اختلاف سنی محمد و علی ۳۰ سال بود و علی دقیقا زمانی که محمد در ۴۰ سالگی ادعای رسالت کرد ۱۰ ساله بود.
و این بدان معناست که علی ۱۰ سال قبل از اسلام متولد شده بود.

حال سوال اساسی اینجاست که مگر کعبه قبل از رسالت محمد پر از بت و شرک و کفر و فسق و فجور نبوده!؟ مگر کعبه محل مهم و معروف بت پرستی اعراب نبوده است!

پس فاطمه بنت اسد مادر شیر خدا چرا باید اینقدر کعبه پر از بت و کفر و شرک برایش مقدس و عزیز باشد که که به هنگام زایمان وارد کعبه می‌شود آن هم به لطف الله ، و علی را در میان بت های معروف عرب و در کنار لات و عزی و منات و هبل و ۳۶۰ بت دیگر به دنیا می‌آورد!؟

آیا ابوطالب و فاطمه بنت اسد بت پرست بوده اند و یا این که این واقعه مضحک دروغ است !؟»

پاسخ اجمالی

1. وقتی نگارنده شبهه می‌نویسد «چگونه سنگ های کعبه شکافته شد» باید گفت در معنا و مفهوم معجزه دچار مشکل است، معجزه یعنی عملی خارق العاده که از توان انسان ها خارج است؛ اگر قرار بود یک عمل عادی باشد دیگر معجزه نبود.

2. ولادت حضرت علی علیه السلام در کعبه از مسلمات تاریخ است که هم شیعه و هم اهل سنت به آن اعتراف دارند.
حاکم نیشابوری از علمای بزرگ اهل سنت: روايات متواتري وارد شده كه فاطمه بنت اسد، اميرمؤمنان علي بن ابي طالب – كرم الله وجهه – را در داخل كعبه به دنيا آورده است. (المستدرک علی الصحیحین، ج3، ص550)

3. خانه کعبه مقدس‌ترين مکان روي زمين و عبادتگاهي است که ابتدا آدم(ع) آن را ساخت. تاریخ و منابع اسلامى به ما مى‏‌گوید که خانه کعبه به دست آدم(ع) ساخته شده است و سپس در طوفان نوح آسیب دید و به وسیله ابراهیم خلیل(ع) تجدید بنا شد، پس در دوران های مختلف این مکان مقدس بوده و وجود مقطعی بتها در خانه کعبه نمی‌توانست قداست و معنویت اصیل آن را از بین ببرد.

بعنوان نمونه؛
– رسول خدا(ص) پیش از بعثت و پس از آن همواره بدون توجه به بتها، کعبه را طواف و کنار این خانه مقدس عبادت می‌کردند.

– مکه در سال هشتم هجری فتح شد و تا این هنگام در خانه کعبه بت هم وجود داشت؛ درحالی که کعبه از سال دوم هجری به عنوان قبله گاه مسلمانان بود.

– پس کعبه مقدس بوده و بت خانه تلقی نمی‌شده است.

پاسخ تفصیلی

1. جواب نگارنده (متن شبهه) که در ابتدای متن بیان نموده «معجزه» و در انتهای همان بخش اول ذکر کرده «چگونه سنگ های کعبه شکافته شد» باید گفت معنا و مفهوم معجزه (عمل اعجازی) همین است، یعنی عملی خارق العاده که از توان انسان ها خارج است؛ اگر قرار بود یک عمل عادی باشد دیگر معجزه نبود. (پس نگارنده متن در معنا و مفهوم معجزه دچار مشکل است)

2. همچنین در ابتدای متن بیان شده «شیعیان» حال آنکه ولادت حضرت علی علیه السلام در کعبه از مسلمات تاریخ است که هم شیعه و هم اهل سنت به آن اعتراف دارند، به طوریکه بزرگان اهل سنّت و شیعه، متفقا تولد حضرت علی(ع) در کعبه را بزرگداشت و اکرامی نسبت به مقام شامخ و با عظمت ایشان از جانب خدای متعال دانسته اند، و اما اینکه بخواهیم با مطالب به ظاهر روشنفکرانه ولی در حقیقت پوچ و باطل این واقعه تاریخی را انکار کنیم راه بجایی نخواهیم برد.

– حاکم نیشابوری از علمای بزرگ اهل سنت پیرامون ولادت حضرت امیر سلام الله علیه با ادعای تواتر چنین می‌نویسد: «فقد تواترت الأخبار أن فاطمة بنت أسد ولدت أمير المؤمنين علي بن أبي طالب كرم الله وجهه في جوف الكعبة؛ روايات متواتري وارد شده كه فاطمه بنت اسد ، اميرمؤمنان علي بن ابي طالب – كرم الله وجهه – را در داخل كعبه به دنيا آورده است.»
(المستدرک علی الصحیحین، ج3، ص550)

– برهان الدین حلبی(حلبي شافعي) از دیگر عالمان سنی مذهب نیز پیرامون ولادت حضرت علی سلام الله علیه در کعبه چنین می‌نویسد: «وفي السنة الثلاثين من مولده صلي الله عليه وسلم ولد علي بن أبي طالب کرم الله وجهه في الکعبة؛ و در سال سي ام از ولادت پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله علي بن أبي طالب کرم الله وجه در کعبه به دنيا آمد.»
«السيرة الحلبية، ج3، ص485»

– صالح بن عبد الله الغامدي از علماي معاصر سلفي نيز پيرامون اميرالمؤمنين سلام الله عليه و ولادت ايشان چنين مي‌نويسد: «أمه فاطمة بنت أسد بن هاشم بن عبد مناف. ولدته في جوف الکعبة وهي أول هاشمية ولدت لهاشمي؛ مادرش فاطمه دختر اسد فرزند هاشم فرزند عبد مناف است. او [اميرالمؤمنين سلام الله عليه] را داخل کعبه به دنيا آورد و ايشان اول زني از بني هاشم بود که يک هاشمي را به دنيا آورد.»
(الاکتفاء في اخبار الخلفاء، ج 1 ص 480)

– شیخ مفید از علمای بزرگ شیعه می‌نویسد: «ولد بمكة في البيت الحرام يوم الجمعة الثالث عشر من رجب سنة ثلاثين من عام الفيل ولم يولد قبله ولا بعده مولود في بيت الله تعالى سواه إكراما من الله تعالى له بذلك وإجلالا لمحله في التعظيم؛ حضرت امير المؤمنين علي بن ابى طالب عليه السّلام در روز جمعه سيزدهم ماه رجب پس از سى سال از عام الفيل در خانه خدا در شهر مكه به دنيا آمد. نه پيش از وى و نه بعد از آن، كسى در خانه خدا تولد نيافت. اين امر بزرگ داشتي از سوي خداوند تعالي براي امام علي عليه السلام است.»
(الشيخ المفيد، الإرشاد في معرفة حجج الله علي العباد ، ج 1 ، ص 5)

– شيخ طوسي رحمه الله نیز می‌نویسد: «وُلِدَ بِمَكَّةَ فِي الْبَيْتِ الْحَرَامِ يَوْمَ الْجُمُعَةِ لِثَلَاثَ عَشْرَةَ خَلَتْ مِنْ رَجَبٍ بَعْدَ عَامِ الْفِيلِ بِثَلَاثِينَ سَنَة؛ در روز جمعه سيزدهم ماه رجب، سى سال پس از عام الفيل در خانه خدا در شهر مكه به دنيا آمد.»
(الطوسي، تهذيب الأحكام، ج 6 ص 19.)

3. خانه کعبه مقدس ترين مکان روي زمين و عبادتگاهي است که ابتدا آدم ـ عليه السلام ـ آن را ساخت. تاریخ و منابع اسلامى به ما مى‏‌گوید که خانه کعبه به دست آدم(ع) ساخته شده است و سپس در طوفان نوح آسیب دید و به وسیله ابراهیم خلیل(ع) تجدید بنا شد، پس در دوران های مختلف این مکان مقدس بوده و وجود مقطعی بتها در خانه کعبه نمی‌توانست قداست و معنویت اصیل آن را از بین ببرد.

بعنوان نمونه؛
– پيامبر اکرم – صلي الله عليه و آله و سلم ـ پيش از فرود آمدن وحي در غار حراء به پرستش خدا مي پرداخت، خانه خدا را طواف مي‌کرد و حج عمره مي گذارد.
(مقدسي، البدء و التاريخ، ترجمه شفيعي کدکني، ج2، ص751.)
و در اين زمان در خانه کعبه و درمسجد الحرام بت هايي وجود داشت اما پيامبر اکرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ بدون توجه به بت ها و تنها به خاطر قداست و عظمت خانه کعبه در آنجا به عبادت مي‌پرداخت.

در روايتي از زيد بن حارثه نقل شده است: «وقتي پيامبر اکرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ طواف مي کرد من با او طواف مي کردم چون از کنار بت اساف يا نائله گذشتيم من به آن بت دست کشيدم، پيامبر فرمود: به اين دست مکش.»
(بيهقي، دلائل النبوه، ترجمه محمود مهدوي دامغاني، ج1، ص201.)

– همچنین مکه در سال هشتم هجری فتح شد و تا این هنگام در خانه کعبه بت هم وجود داشت؛ درحالی که کعبه از سال دوم هجری به عنوان قبله گاه مسلمانان بود. اگر اين تقدس وجود نداشت چگونه مي‌توانست يک بت خانه قبله گاه مسلمانان قرار گيرد؟

– پس کعبه مقدس بوده و بت خانه تلقی نمی‌شده است.

  • 4689_web
  • 4689_web

مطالعه بیشتر

valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=5027

mouood.org/component/k2/item/19819

islamquest.net/fa/archive/question/fa6400

the14.ir/4689


برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ی امنیتی *