آتش زدن پرچم آمریکا درست یا غلط؟!

کد : 10523

متن شبهه یا سوال:

با نزدیک شدن به دهه فجر و همچنین اتفاقات اخیر مربوط به فرمان جدید ترامپ و … در فضای مجازی بحث هایی در رابطه با به آتش کشیدن پرچم امریکا بیان میشود مانند:

«قراره ۲۲ بهمن پرچم کشوری رو آتش بزنیم
که بخاطر لغو ورود ایرانیها پرچم ما رو تو امریکا نشون میدن.
نکنیم ؛ آتیش زدن پرچم توهین به ملته نه دولت ….
پس همه باهم متحد شویم»

یا

«چرا پرچم آمریکا را آتش می زنیم؟!
آیا توهین به مردم آن کشور نیست؟!»

لطفا این قضیه را تبیین کنید.

پاسخ اجمالی

از چند جنبه بايد به اين موضوع نگريست:

1. آيا پرچم نماد ملت هاست؟!
در تعاريف حقوقدانان بين الملل، پرچم به عنوان نماد يك كشور محسوب مي شود … اما منابع حقوق بين الملل تعريف صريح و روشني از اينكه پرچم نماد ملت يا حكومت است نمي دهد

پس بايد به عرف بين المللي رجوع كرد
در تمام نظام هاي دنيا ، معمولا با تغيير ساختار حاكميتي پرچم نيز تغيير مي كند براي مثال تغيير پرچم در انقلاب اسلامي ايران و تغيير پرچم آلمان هاي نازي به آلمان فعلي!

پس مي توان نتيجه گرفت: كه عرف بين الملل، پرچم را نماد حكومت مي داند و گرنه نبايد پرچم كشورها با تغيير ساختار حاكميتي تغيير نمايد!

2. آيا آتش زدن پرچم آمريكا توهين به مردم آمريكاست؟!
پس از انتخاب ترامپ در آمريكا، مخالفين سياست هاي او در خاك آمريكا اقدام به آتش زدن پرچمشان كردند! ترامپ اعلام كرد كه اين افراد بايد مجازات شوند اما يك قاضي آمريكايي با استناد به قانون اساسي كشورش حكمي را مبني بر آزاد بودن آتش زدن پرچم كشور در خاك آمريكا صادر كرد.
در گذشته نيز افرادي كه خود تبعه آمريكا بودند و حتي در ارتش اين كشور شاغل بودند اقدام به آتش زدن پرچم اين كشور نمودند كه تصاوير آن در فضاي وب موجود است!

لذا زماني كه مراد ما از آتش زدن پرچم اين كشور اعتراض به سياست هاي خصمانه آمريكاست و قضات اين كشور هم اين اقدام را توهين به ملت نمي دانند «پس چرا برخي كاسه داغ تر از آش مي شوند !»

3. چرا پرچم آمريكا را آتش مي زنيم ؟!
اين اقدام منحصر به كشور ما نيست و در بسياري از كشورهاي ديگر نيز اين اعتراض انجام مي شود. بايد بپذيريم و هيچ كس نمي تواند اين موضوع را منكر شود كه حكومت آمريكا نماد اتم استكبار و استثمار ملت هاست !
رووساي اين كشور در طول تاريخ به قدرت رسيدن آن ، لطمات بزرگي بر پيكره ي مستضعفان جهان وارد كردند كه ذكر آن در اين مقال نمي گنجد!
لذا ما جاي پاي پرچم اين كشور را همواره بر بلنداي خرابه هاي تاريخ و صفحات سياه بشريت در سده هاي گذشته مشاهده مي كنيم!

صفحاتي كه چه بسا مردم آمريكا نيز اگر از شارلاتانيسم تبليغاتي رهايي يابند لكه اي ننگين بر پرچم كشورشان بدانند همانطور كه آلمان ها پس از هيتلر دوران آلمان نازي را مايه شرم خود دانستند و پرچم كشور خود را تغيير دادند!

پرچم ايالات متحده آمريكا ، تنها يك نماد است ، نماد ظلم ،استكبار ، استثمار و خود برتر بيني مفرط حاكمان اين كشور …
بنابراین نمیتوان گفت که آتش زدن پرچم امریکا توهین به مردم آمریکاست بلکه نوعی اعتراض به دولتمردان و سیاست های خصمانه آنهاست.

پاسخ تفصیلی

  مطالعه بیشتر

  the14.ir/10523


  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  معادله ی امنیتی *